Ceny zbóż, notowania, aktualności

Możliwy spadek popytu na agencyjne półtusze

Możliwy spadek popytu na agencyjne półtusze
Nawet o połowę może zmaleć popyt na agencyjne półtusze w tym tygodniu - ocenia sytuację Adam Wierzbowski, prezes internetowej giełdy towarowej Netbrokers w Krakowie. Powodów jest kilka.

Po pierwsze - zablokowanie niektórych dostaw mrożonego mięsa na granicy z Ukrainą, po drugie - bardzo niska cena wieprzowiny na tamtejszym rynku - tylko 64 dolarocenty za kilogram. Przy wzroście cen naszych półtusz, coraz mniej opłacalny staje się eksport na rynek ukraiński. Maksymalna cena uzyskana podczas licytacji w ubiegłym tygodniu wyniosła 2,86 zł. Po trzecie nawet 2-3 tygodnie trzeba czekać na załadunek mięsa w agencyjnych chłodniach.

Rekordowe zakupy półtusz na eksport i na rynek krajowy ubiegłym tygodniu - łącznie prawie 10 tysięcy ton - mogą jeszcze wydłużyć te terminy. To wszystko wpływa na niechęć niektórych kontrahentów do robienia mięsnych zakupów.

Sporym zainteresowaniem cieszą się także półtusze spoza zapasów Agencji Rynku Rolnego. Ich ceny pną się w górę. Mięso w klasie R dochodzi już prawie do 6 zł za kilogram.


Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności