Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pieniądze dla poszkodowanych przez suszę

Pieniądze dla poszkodowanych przez suszę
Skutki tegorocznej suszy odczuje ponad 200 tys. gospodarstwach rolnych. Straty szacowane są na ponad 1,9 mld zł.

Z szacunków Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że susza dotknęła ok. 3 mln ha użytków rolnych, powodując straty obliczane na blisko 1905 mln zł. Aby pomóc poszkodowanym, minister rolnictwa zgodził się na preferencyjne kredytowanie 202 tys. gospodarstw rolnych, które ucierpiały z powodu suszy. Z informacji zawartych we wnioskach wojewodów wynika, iż o preferencyjne kredyty klęskowe zamierza ubiegać się 134 tys. gospodarstw rolnych. Największe straty spowodowane suszą zgłosili wojewodowie: wielkopolski (624 mln zł w 88 tys. gospodarstw), zachodniopomorski (354 mln zł w 25 tys. gospodarstw) oraz kujawsko-pomorski (333,5 mln zł w 22,5 tys. gospodarstw).

Na wczorajszej konferencji prasowej minister rolnictwa Wojciech Olejniczak zapowiedział, że poszkodowani przez suszę będą mogli ubiegać się o przedłużenie do 24 miesięcy okresu stosowania dopłat do oprocentowania kredytów udzielonych na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej, o przedłużenie o rok okresu stosowania dopłat do niektórych kredytów rolniczych, o ulgi w opłatach czynszu dzierżawnego na rzecz Agencji Nieruchomości Rolnych oraz ulgi w opłatach podatku rolnego (na podstawie zgody wójta gminy), a także o poręczania spłaty nowo udzielanych kredytów klęskowych.

Minister rolnictwa zamierza też przeznaczyć 50 mln zł na pomoc socjalną dla najbardziej poszkodowanych rolników. Z szacunków resortu wynika, że łączna pomoc na ten cel powinna wynieść co najmniej 10 proc. oszacowanych strat. Zwiększone mają zostać także wydatki - o 2,8 mln zł - na dotacje do postępu biologicznego w produkcji roślinnej z przeznaczeniem na bonifikaty do sprzedawanego poszkodowanym materiału siewnego.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności