Ceny zbóż, notowania, aktualności

Coraz więcej kukurydzy

Coraz więcej kukurydzy
Z dnia na dzień rośnie podaż kukurydzy z tegorocznych zbiorów. Ceny tego ziarna są mocno zróżnicowane, ale - zdaniem ekspertów - jak na okres żniw, bardzo wysokie. Producenci z południowo-zachodnich rejonów kraju żądają za kukurydzę od 470 do 550 zł za t. Taniej sprzedają głównie ci, którzy mają duże zbiory i pilnie potrzebują pieniędzy na olej do suszenia ziarna.

 - W ofertach giełdowych brakuje przede wszystkim pszenicy paszowej - mówi makler Witold Góra z łódzkiego Agro. W rezultacie hodowcy i mieszalnie pasz kupują nierzadko ziarno konsumpcyjne w cenie powyżej 500 zł za t.

Jęczmień paszowy pojawia się w sprzedaży w cenie od 450 do 490 zł za t. Oferty tańsze szybko znajdują nabywców, droższe dłużej czekają na kupującego. Równie mało jak pszenicy jest na giełdach żyta paszowego, które kosztuje już ponad 400 zł za t. Wyjątkowo drogi jest w tym roku owies. Tona tego ziarna ma cenę od 410 do 440 zł.

Z informacji Agencji Rynku Rolnego wynika, że do końca sierpnia rolnicy sprzedali do punktów skupu około 2,3 mln t zboża konsumpcyjnego, za które dostaną dopłatę z ARR. Prawdopodobnie w tych dniach dostawy znacznie wzrosną, bo od września zwiększy się wysokość dopłat i część rolników czekała z transportem do magazynów na podwyższenie tej stawki.

W dalszym ciągu duże jest zainteresowanie otrębami, które drożeją. Otręby pszenne z importu dostępne są od 330 do 360 zł t, a żytnie po 270 - 330 zł t.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności