Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rolnictwo europejskie traci na skutek złej pogody

Rolnictwo europejskie traci na skutek złej pogody
Prognozy meteo dla części Europy Zachodniej są dobre tylko dla urlopowiczów: nie przewidują opadów w połowie Francji, części Niemiec, Austrii, Włoch, Hiszpanii i Portugalii. Sucho jest też na Bałkanach, na Węgrzech (straty 434 mln USD).

W wielu regionach deszcze pojawiły się za późno i były zbyt gwałtowne, powodując kolejne zniszczenia, bo zasiewy i plantacje zostały wcześniej wypalone.

Największa organizacja rolnicza w Europie COPA-COGECA skorygowała już w dół o 5,74 mln ton prognozę tegorocznych zbiorów zbóż do 197,27 mln ton. To wstępna ocena, a straty wzrosną na jesieni, gdy będą znane pełne koszty fali upałów. Komisja Europejska spodziewała się wcześniej 209 mln t.

Na suszy najbardziej ucierpiała Francja. Jej zbiory zbóż zmaleją o 5 mln ton do 60,52 mln (w 2002 r. zebrano 69.48 mln ton). Straty rolników, plantatorów i hodowców idą w miliardy euro. Gospodarze z departamentu Saone-et-Loire znanego z hodowli bydła wymieniają kwotę 50 mln euro.

Według opinii z drugiej połowy lipca Jeana-Michela Lemutayera z FNSEA tylko dodatkowe potrzeby paszowe hodowców zwierząt mają wartość 28 mln euro. Rząd Francji przyznał rolnikom pomoc (np. pokrycie części kosztów transportu pasz do wyniszczonych suszą regionów), Komisja Europejska zezwoliła na zbieranie zielonek z terenów ugorowanych. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym sytuację gospodarczą są pożary lasów i zarośli w górach; dotychczas spłonęło 30 tys. ha.

W Niemczech zbiory zbóż będą niższe o 10 - 15 proc. wobec 2002 r. (który też nie był dobry z powodu powodzi) i wyniosą ok. 40 mln ton - uważa wstępnie federacja rolników, a straty już ocenia na miliard euro. W Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Brandenburgii i Saksonii sytuacja jest najgorsza, w niektórych gospodarstwach zbiory będą o 80 proc. niższe.

Specjaliści spodziewają się podrożenia warzyw i owoców. Władze w Berlinie zapowiedziały pomoc rolnikom jeszcze w tym roku. Jej wysokość zostanie ustalona po uzyskaniu przez rząd federalny i władze Landów danych o tegorocznych zbiorach; pierwsze będą dostępne 28 sierpnia.

We Włoszech susza zniszczyła uprawy i zasiewy na północy i w centrum kraju, niektórych warzyw i owoców nawet całkowicie. Organizacje rolników obliczyły w lipcu straty na 5 mld euro.

Brak opadów od 2 miesięcy zaszkodził też plantacjom warzyw i owoców w całej Europie. Wcześniej mroźna wiosna zmusiła rolników w kilku krajach do ponownych siewów buraków cukrowych. Niemiecki makler F. O. Licht przewiduje mniejsze zbiory buraka w tej kampanii.

Jedynie właściciele plantacji winorośli cieszą się. Wina Beaujolais, Bordeaux, z Prowansji, reńskie i mozelskie zapowiadają się wyjątkowo dobrze. Ilość będzie może mniejsza, ale jakość najlepsza od pamiętnego roku 1976.

Ministrowie rolnictwa UE omawiali w trzeciej dekadzie lipca w Brukseli konsekwencje suszy w dużej części Europy. Nie podjęli dotychczas żadnej ważniejszej decyzji.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności