Ceny zbóż, notowania, aktualności

ARR zamierza skupić 4,6 mln ton pszenicy

ARR zamierza skupić 4,6 mln ton pszenicy
Agencja Rynku Rolnego gorliwie zapewnia, że skupi w tym roku 4,6 mln ton samej pszenicy. Jak wynika z informacji uzyskanych w Agencji do piątku rozdysponowano limity już na 4,5 mln ton tego ziarna. Jednak i maklerzy i przedsiębiorcy są rozżaleni, bo to co czytają na stronach internetowych ARR brzmi zupełnie inaczej. Stąd nieporozumienia i błędy w obliczeniach ile limitu zostało jeszcze do wykorzystania.

Tymczasem trwają jeszcze przetargi uzupełniające. Agencja ma nadzieję pozbyć się "białych plam" np. w Zachodnio-Pomorskiem, gdzie w związku ze zbożową aferą skupu nie będzie prowadził elewator w Pyżycach i Gryficach.

A na wolnym rynku handel zbożem ustabilizował się w porównaniu z początkiem lipca ceny nawet nieco spadły, ale różnice w zależności od rejonu kraju nadal są duże. Np. żyto kosztuje od 410 do 480 zł/t.

Do przetargu na skup Agencyjny na Opolszczyźnie zgłosiło się 35 firm. Do dziś jednak zaledwie 6 otrzymało promys otrzymania kredytu z banku. Wiadomo już, że Agencja Rynku Rolnego nie zamierza poręczać kredytów wszystkim firmom.

Na Opolszczyźnie Agencja Rynku Rolnego chce skupić prawie 400 tys. ton zboża - prawie o 1/4 więcej niż w roku ubiegłym. Polskie Zakłady Zbożowe w Brzegu i młyny PZZ-tów dostały limit na 100 tys. ton mimo, że w magazynach mają miejsce na ponad dwa razy więcej zboża.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności