Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nie zmienia się cena skupu rzepaku

Nie zmienia się cena skupu rzepaku
Rolnicy nie powinni liczyć na wzrost cen skupu rzepaku. Ceny na podparyskiej giełdzie MATIF spadają, mimo że rzepaku jest mniej niż w latach ubiegłych.

Zakłady Tłuszczowe w Kruszwicy skupują rzepak od dwóch tygodni. W przyszłym tygodniu, kiedy zakłady rozpoczną skup z terenów północnej Polski, przewidywany jest półmetek akcji.

 - Deszcze opóźniły zbiory - mówi Roman Rybacki, prezes ZT. Jakość ziarna odstawianego teraz w porównaniu do pierwszych dni skupu jest nieco lepsza, ale zawartość tłuszczu w nasionach niższa niż zwykle. Warunki atmosferyczne (susza), niepełna ochrona plantacji i zaniedbania agrotechniczne spowodowały, że zaolejenie skupowanego przez "Kruszwicę" rzepaku często nie przekracza 40 proc., podczas gdy norma to 42 proc.

ZT w Kruszwicy płacą 1030 zł/t rzepaku technologicznego. Zbiory w tym roku były gorsze niż w latach ubiegłych, ale rolnicy raczej nie powinni liczyć na wzrost ceny skupu. - Nasza cena jest powiązana z ceną na francuskiej giełdzie MATIF. A tam w ostatnich dniach rzepak tanieje - wyjaśnia prezes Rybacki.

Źródło: Gazeta Pomorska

Powrót do aktualności