Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ekspansja Smithfield Foods groźna dla rynku mięsa i dla środowiska

Ekspansja Smithfield Foods groźna dla rynku mięsa i dla środowiska
Ekspansja firmy Smithfield Foods na polskim rynku mięsnym może być niezwykle groźna nie tylko dla naszego rynku ale również dla ochrony środowiska. Tak twierdzi prawnik i obrońca środowiska i zwierząt Robert Kennedy ze Stanów Zjednoczonych.

Znany w USA orędownik ochrony środowiska przekonywał na zorganizowanej przez Samoobronę konferencji prasowej, że firma Smithfield Foods może doprowadzić do bankructwa polskich rolników. Według Roberta Kennedy'ego Smithfield Foods jest największym w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych trucicielem środowiska.

Wielkie świńskie fermy nie dbają o odpowiednie odprowadzanie odchodów zwierząt, dlatego dostają się one do wody. Fermy emitują również amoniak i siarkowodór - argumentował Kennedy.

Lider Samoobrony Andrzej Lepper zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie walczyć z amerykańską firmą. Poinformował, że Samoobrona rozprowadziła już kilkanaście tysięcy kaset pod tytułem "Trojańska świnia", na których pokazano, jakie zagrożenia dla polskiego rolnictwa i środowiska może nieść dalsza działalność Smithfield Foods na naszym rynku.

Obecny w Polsce od 1999 roku koncern Smithfield Foods działa pod postacią spółek Animex, Prima Farm oraz Aniemx-Agri. Posiada kilkanaście dużych farm świń w województwach zachodnio-pomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności