Ceny zbóż, notowania, aktualności

ARR skupi w Małopolsce ponad 44 tys. ton zboża

ARR skupi w Małopolsce ponad 44 tys. ton zboża
Krakowski oddział Agencji Rynku Rolnego jest gotowy do interwencyjnego skupu zboża z tegorocznych zbiorów. Wiadomo już, ile pszenicy i żyta kupi ARR oraz które magazyny będą przyjmowały ziarno od rolników.

Interwencja na rynku małopolskim rozpocznie się na przełomie lipca i sierpnia i potrwa aż do końca października. ARR zamierza skupić w tym roku 35 tys. ton pszenicy i 50 ton żyta. Tyle na razie wynosi limit przyznany Małopolsce.

Krakowski oddział agencji informuje jednak, że ze względu na duże zainteresowanie przedsiębiorców, którzy zgłaszają większe zapotrzebowanie na ziarno, zostanie on powiększony o 9 tys. ton pszenicy i 200 ton żyta.

Zboże z tegorocznych zbiorów będzie skupowało dziewięć firm, wyłonionych w drodze przetargu. Niewykluczone jednak, że liczba punktów skupu jeszcze wzrośnie.

Na razie ziarno z dopłatami będą odbierać młyny w: Alwerni, Zaborowie, Radłowie, Wadowicach, Bydlinie, Krakowie, Rudzach, Proszowicach i Zielonkach.

Firmy biorące udział w skupie interwencyjnym nie będą mogły oferować producentom niższych cen niż 440 zł za tonę pszenicy i 325 zł za tonę żyta. Z kolei rolnik, który odstawi zboże do jednego z tych magazynów, dostanie określoną kwotę dopłaty do każdej sprzedanej tony, której wysokość zależy od miesiąca, w jakim ziarno zostanie odstawione do spichrza. W lipcu i sierpniu agencja dopłaci producentowi 110 zł za tonę pszenicy i 75 zł za tonę żyta.

We wrześniu stawka wzrośnie odpowiednio do 120 i 80 zł. Najwięcej będzie można zarobić odstawiając zboże dopiero w październiku. Rolnik dostanie wówczas dodatkowo 130 zł za tonę pszenicy i 85 zł za tonę żyta.

Podobnie, jak w roku ubiegłym ARR będzie dopłacała do przechowywania zboża - 120 zł do każdej tony. O dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy wyprodukują nie mniej niż 100 ton pszenicy, i posiadają własny magazyn na składowanie ziarna.

Źródło: Dziennik Polski

Powrót do aktualności