Ceny zbóż, notowania, aktualności

Premier odwołał ze stanowiska prezesa ARR Ryszarda Pazurę

Premier odwołał ze stanowiska prezesa ARR Ryszarda Pazurę
Prezes Agencji Rynku Rolnego musiał odejść ze stanowiska bo nie podejmował zdecydowanych działań w celu wyjaśnienia i ukarania winnych w tak zwanej aferze zbożowej - poinformował Informacyjną Agencję Radiową minister rolnictwa Wojciech Olejniczek.

Premier Leszek Miller na wspólny wniosek ministra rolnictwa oraz ministra finansów odwołał ze stanowiska prezesa Agencji Rynku Rolnego Ryszarda Pazurę. Nowym szefem ARR ma być od jutra Zbigniew Izdebski - obecny wiceprezes agencji.

O odejściu Ryszarda Pazury głośno było w związku z kradzieżą kilkudziesięciu tysięcy ton zboża należącego do Agencji Rynku Rolnego. Dymisji szefa Agencji domagał się premier Miller.

Ówczesny minister rolnictwa Adam Tański nie chciał jednak odwołania prezesa Pazury. Jego zdaniem prezes Agencji nie był odpowiedzialny za obecną sytuację. Po kontroli w Agencji, zleconej przez ministra rolnictwa, odwołano dwóch wiceprezesów i dwóch dyrektorów terenowych ARR.

Zdaniem Wojciecha Olejniczaka wyniki drugiej kontroli w Agencji zleconej przez Kancelarię Premiera nie były zbyt korzystne dla dotychczasowego prezesa. Nieprawidłowości związane z tak zwaną aferą zbożową zostały wprawdzie wskazane ale brak było zdecydowanych działań Agencji w celu ukarania winnych. Dlatego trzeba było podjąć decyzje o odświeżeniu całego kierownictwa Agencji" - mowił minister.

Szef resortu rolnictwa liczy na to, że Zbigniew Izdebski w miarę szybko upra się z najpilniejszymi problemami, które stoją przed Agencją. Chodzi o pozbycie się rekordowo wysokich zapasów mięsa wieprzowego, które zalega w magazynach Agencji Rynku Rolnego oraz o dobre przygotowanie jeszcze przed żniwami interwencji na rynku zbóż Nowy szef ARR Zbigniew Izdebski jest ekonomistą, absolwentem SGPiS.

Wcześniej pracował między innymi w Ministerstwie Rynku Wewnętrznego i Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. Pracował też w oddziale Terenowym ARR w Warszawie.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności