Ceny zbóż, notowania, aktualności

Duże zainteresowanie kukurydzą i jęczmieniem

Duże zainteresowanie kukurydzą i jęczmieniem
Znacznie spadło zainteresowanie pszenicą konsumpcyjną. Mniej niż przed tygodniem sprzedano tego ziarna na Warszawskiej Giełdzie Towarowej, która organizuje przetargi na pszenicę z rezerw Agencji Rynku Rolnego. Średnia cena spadła o blisko 0,6 proc., do 531 zł za t.

Oprócz pszenicy ARR wystawiła także żyto konsumpcyjne - 7,5 tys. ton oraz jęczmień konsumpcyjny blisko 430 ton. Żyta sprzedano zaledwie 1,3 proc., w cenie wywoławczej 450 zł t, natomiast cały jęczmień konsumpcyjny znalazł nabywców (po 527 zł za t).

Nie było zainteresowania tańszym żytem (430 zł za t), dostarczonym przez prywatnych producentów Sprzedano jedynie 5 proc. tego ziarna. - Wśród zbóż paszowych wysoko notowany (550 zł za t) jest w dalszym ciągu jęczmień, a także kukurydza - informuje Piotr Żołędziewski z Giełdy Poznańskiej.

Zmniejszyło się natomiast zapotrzebowanie na owies. Cena otrąb pszennych ustabilizowała się na poziomie od 380 zł za t (luzem, z importu, granica południowa) do 420 zł za t (krajowe, w Dolnośląskim).

Wzrosły natomiast notowania śruty sojowej do 960 - 980 zł za t, w zależności od zawartości białka. Zainteresowaniem cieszy się śruta słonecznikowa importowana z Ukrainy. Giełda Rol-Petrol sprzedała ostatnio śrutę z 38-proc. zawartością białka po 500 zł za t, na granicy wschodniej.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności