Ceny zbóż, notowania, aktualności

ARR upłynnia zapasy mięsa

ARR upłynnia zapasy mięsa
Agencja Rynku Rolnego zdecydowała się obniżyć ceny wywoławcze półtusz mrożonych, sprzedawanych na rynek krajowy.

Na razie nie zmieniono natomiast cen wywoławczych półtusz mrożonych, przeznaczonych na eksport. Mimo że to samo mięso dla odbiorców, którzy uczestniczyli w przetargu, oferowane jest o 20 proc. taniej.

Przez wiele miesięcy podaż żywca wieprzowego znacznie przewyższała zapotrzebowanie. Jednak od 3 - 4 tygodni zakłady mięsne mają problemy z zaopatrzeniem w świeży surowiec. Ceny tuczników w skupie rosną, w niektórych regionach nawet do 3,7 -3,8 zł za kg.

Od lipca Agencja Rynku Rolnego zaprzestała skupu półtusz, a w tym tygodniu uruchomiła na Warszawskiej Giełdzie Towarowej sprzedaż półtusz mrożonych ze zgromadzonych rezerw. Wystawiono sondażowo tysiąc ton. Nabywców znalazło 741 t. Powodzenie miało przede wszystkim mięso kl. E (najlepsze). Odbiorcy uważali, że oferta ARR jest zbyt droga. Za wysokie są zwłaszcza ceny mięsa kl. U i R.

W tej sytuacji Agencja Rynku Rolnego zdecydowała w czwartek o obniżeniu cen wywoławczych półtusz mrożonych w niższych klasach. Nowa cena półtusz kl. R będzie wynosiła 4,4 zł kg, a kl. U - 4,55 zł kg. Za kl. E nadal trzeba będzie zapłacić minimum 4,75 zł kg. Choć Agencja oficjalnie tego nie potwierdza, mówi się o zwiększeniu podaży na następnym przetargu przynajmniej do 2 tys. t.

Spadła w tym tygodniu sprzedaż półtusz mrożonych z rezerw ARR, przeznaczonych na eksport (do krajow poza UE). Zdaniem analityków może to być reakcja na rozstrzygnięcie pierwszego przetargu ofert, ogłoszonego przez oddział ARR we Wrocławiu.

Zdecydowano tam sprzedać półtusze mrożone wszystkim tym eksporterom, którzy zadeklarowali cenę minimum 2 zł za kg. Tymczasem cena wywoławcza na WGT wynosi wciąż 2,5 zł za kg. Obecnie przyjmowane są oferty w podobnym przetargu ogłoszonym przez katowicki oddział ARR.

Agencja Rynku Rolnego ma do upłynnienia 170 tys. t wieprzowiny. Część mięsa sprzedana zostanie na rynek krajowy i na eksport. Około 15 tys. t przeznaczono na pomoc społeczną, a 20 tys. t - jest częścią należności za samoloty.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności