Ceny zbóż, notowania, aktualności

Maleje popyt na zboża

Maleje popyt na zboża
Agencja Rynku Rolnego wystawia na przetargach na WGT coraz mniej pszenicy. Np. w miniony czwartek tylko 29,5 tys. ton, czyli dwie trzecie tego, co tydzień wcześniej. A mimo to sprzedano jedynie połowę oferowanego ziarna. Średnia cena pszenicy spadła o 1,1 proc., do 534 zł za t.

Jeszcze mniejsze jest zainteresowanie żytem. Na WGT wystawiali ostatnio to zboże prywatni dostawcy Chętnych było tylko na 50 t (przy ofercie 3 tys. t), po cenie wywoławczej 450 zł/t.

 - Wśród zbóż paszowych największym zainteresowaniem cieszył się ostatnio jęczmień paszowy, którego cena średnia osiągnęła 550 zł za t - informują maklerzy z Giełdy Poznańskiej.

Największą podaż tego ziarna odnotowano w województwach: zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim. W podobnej cenie można było nabyć kukurydzę paszową, której najwyższa podaż występuje w rejonie południowo-zachodniej Polski. Ceny pszenżyta nie uległy zmianie i oscylują w granicach 490 - 520 zł t.

Maklerzy oceniają, że popyt na zboże jest ogólnie znacznie mniejszy niż 6-8 tygodni temu. Spadek zainteresowania spowodował też obniżki cen lub zachowanie dotychczasowego ich poziomu.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności