Ceny zbóż, notowania, aktualności

Skup zbóż 2003

Skup zbóż 2003
Czy w tym roku przed elewatorem w podpoznańskich Gontkach znów będzie tłok? Być może nie - uprawom zaszkodziła susza. Poza tym zboże będzie można sprzedać w Wielkopolsce w ponad 80 punktach. Wielu rolników jednak nie wie dokąd mogliby zawieźć zboże.

Tadeusz Janas obsiał pszenicą 21 ha. Z powodu suszy 10 ha już przeznaczył na kiszonkę. Mówi, że plony moga być niższe od zeszłorocznych o ponad 30 proc.

 - Nie wiemy gdzie będziemy sprzedawać, ani po jakiej cenie. Prawdopodobnie po cenach ubiegłorocznych, ae kto i gdzie będzie skupował, w tej chwili rolnicy nie wiedzą - mówi Tadeusz Janas.

Dyrektor poznańskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego zapewnia, że wszystkie urzędy powiatowe i gminne dostały już informacje o tym kto będzie prowadził skup interwencyjny. Zasady skupu zmienią się nieznacznie. Firmy skupują pszenicę po co najmniej 440 zł/t, a żyto po 325 zł/t. Nadpłaty zaczynają się od 110 zł do tony pszenicy i 75 zł do żyta. Co miesiąc będą rosły. Na pszenicy można dodatkowo zarobić, ale tylko przy produkcji co najmniej 100 ton tego zboża. Agenca zapłaci 120 zł za przechowanie każdej tony pszenicy do końca października. Nie zmieniają się też wymogi jakości ziarna.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności