Ceny zbóż, notowania, aktualności

Maleje podaż wieprzowiny

Maleje podaż wieprzowiny
Miniony tydzień przyniósł na rynku mięsnym kolejny wzrost cen wieprzowiny. Cena skupu żywca sięgnęła w ostatnich dniach 3,8 zł za kg, a półtusze oferowano po 4,8 do 5,8 zł za kg - podaje Giełda Poznańska. Zwiększyło się również zainteresowanie półtuszami przeznaczonymi na eksport z zapasów ARR.

Od dziś Agencja Rynku Rolnego przestała skupować półtusze wieprzowe. Informacja na ten temat została opublikowana przed kilkoma dniami. Zapowiedź ta nie powstrzymała jednak wzrostu cen skupu żywca wieprzowego. Dostawy żywca wieprzowego do zakładów mięsnych stopniowo maleją.

Wzrost cen o tej porze roku to zjawisko normalne, powtarzające się co roku. Tego lata jednak wieprzowina zdrożała zacznie bardziej niż w poprzednich sezonach. Być może dlatego, że z powodu suszy zbiory zbóż będą w tym roku niższe, w związku z tym pasze zdrożeją, a zatem pójdą w górę także ceny żywca wieprzowego.

W obrocie wołowiną - sytuacja jest od dłuższego czasu ustabilizowana. Ćwierci wołowe z bydła dorosłego oferowano w ostatnich dniach na Giełdzie Poznańskiej, podobnie jak tydzień wcześniej, w cenie 3,3 do 3,7 zł kg.

Duża jest podaż mięsa drobnego wołowego. Podrożały w ostatnich dniach kurczaki. Za świeże płaci się na giełdach 5,2 zł kg, a za mrożone 4,8 zł kg. Więcej niż przed tygodniem płaci się też za filety drobiowe.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności