Ceny zbóż, notowania, aktualności

3 miliony złotych kary za nielegalną sprzedaż zboża

3 miliony złotych kary za nielegalną sprzedaż zboża
"Nawet 3 miliony złotych może wynieść kara, jaką będzie musiał zapłacić poseł Ryszard Bonda państwowej Agencji Rynku Rolnego" - czytamy w "Superexpressie". Z magazynów spółek Bondy zniknęło ponad 12 tysięcy ton zboża należącego do Agencji. Wczoraj minął termin jego zwrotu.

Pszenica i żyto wyparowały z magazynów w Chojnie, Potulińcu i Nowogardzie w województwie zachodniopomorskim. Przedsiębiorcy, którzy zapłacili agencji za państwowe zboże na Warszawskiej Giełdzie Towarowej, odjechali z firm Bondy z kwitkiem.

Tymczasem za przechowywanie zboża, którego nie było, agencja płaciła spółkom PHU Bonda i Bondan 6 złotych miesięcznie od tony. "Poseł Bonda przyznał, że zabrał zboże, ale nie wytłumaczył, co z nim zrobił" - powiedział dyrektor szczecińskiej Agencji Rynku Rolnego Krzysztof Pankau.

"Bez naszej zgody nie miał prawa tego robić. Zgodnie z umową kara wynosi 50 procent wartości zaginionego zboża. Łącznie z karą pan Bonda jest nam winien od 8-miu do 10-ciu milionów złotych. Odbierzemy te pieniądze" - dodaje Krzysztof Pankau. "Mamy jego weksle i zabezpieczenia notarialne na nieruchomościach. Powiadomiliśmy już prokuraturę o przestępstwie".

"Superexpress" przypomina, że 43-letni Ryszard Bonda był posłem Samoobrony, a obecnie jest parlamentarzystą niezależnym. Należy do najbogatszych polskich rolników - ma 1690 hektarów ziemi, a dochód z jego gospodarstwa wyniósł w zeszłym roku ponad 5 milionów złotych.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności