Ceny zbóż, notowania, aktualności

Transport drobiu pod specjalnym nadzorem

Transport drobiu pod specjalnym nadzorem
Inspekcja Celna i Weterynaryjna ma sprawdzić, czy amerykańskie kurczaki wyładowywane w gdyńskim porcie rzeczywiście opuszczą nasze granice.

 - Transport miesa drobiowego, który 17 lutego wpłynął do portu w Gdyni jest pod specjalnym nadzorem inspekcji celnej i weterynaryjnej - poinformował posłów wiceminister rolnictwa Jerzy Pilarczyk.

Zadaniem obu inspekcji jest zapewnienie, że mięso, które miało przejechać przez Polskę tranzytem, faktycznie opuści granice naszego kraju.

Gdy 11 dni temu do gdyńskiego portu wpłynął statek z transportem mięsa, producenci drobiu postanowili zaprotestować. Ich zdaniem fatalna sytuacja w jakiej się znaleźli to skutek nielegalnego importu. Podejrzewali, że transport amerykańskiego mięsa, który tranzytem miał przejechać przez Polskę i Ukrainę, zostanie u nas zamiast trafić do Mołdawii. Te podejrzenia podzieliło Ministerstwo Rolnictwa, które zobowiązało Inspekcję Celną i Weterynaryjną do ścisłego monitorowania ilości TIR-ów, które z gdyńskiego portu jadą na granicę z Ukrainą.

 - Jak do tej pory nie ma żadnych zakłóceń i każdy transport dociera do celu czyli do przejścia granicznego z Ukrainą - powiedział Jerzy Pilarczyk.

Nielegalny import drobiu to nie jedyny problem jego producentów. To co im najbardziej dokucza to całkowity brak regulacji rynku. Co mogłoby zmienić tę sytuację?

 - Na pewno umowy kontraktacyjne, ale te umowy muszą być od jaja wylęgowego, poprzez wylęgranię, tuczarnię, ubój, przetwórstwo, półki sklepowe - powiedziała przedstawicielka protestujących w Gdyni drobiarzy.

Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa nie mogło także zabraknąć tematu wciąż trwających rolniczych blokad. Jak na razie nie zanosi się żeby prtesty ustały, gdyż rozmowy rolniczych związków z rządem idą jak po grudzie.

 - W wielu punktach pomiędzy przedstawicielami rządu a związkami rolniczymi sa rozbieżności, co do wysokości cen interwencyjnych - dodał Jerzy Pilarczyk.

Dzisiaj tą sprawą zajmie się Komitet Rady Ministrów, który ma przyjąć projekt rocznego planu działania Agencji Rynku Rolnego. Z efektami jego pracy jutro zostaną zapoznane organizacje rolników, które będą mogły zgłosić swoje uwagi. Ostateczną decyzję podejmie w najbliższy wtorek rząd.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności