Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rosną ceny zbóż

Rosną ceny zbóż
Rynek zbóż ciągle jest na cenowej huśtawce. Teraz okazuje się, że podaż ziarna jest coraz mniejsza. Dlatego zaczynają rosnąć jego ceny. Ci, którzy nie spieszyli się ze sprzedażą i mieli gdzie trzymać zboże, dziś moga nieźle zarobić. Na południu Polski są regiony, gdzie zboże i to niezależnie czy jest to pszenica, jęczmień czy żyto, kosztuje już ponad 60 zł/q. Rolnicy powinni pamiętać o tym, że najbliższe żniwa bedą przełomowe. Zboża z nowych zbiorów beda już sprzedawali jako członkowie Unii Europejskiej. Nie wiadomo ile bedzie kosztowało zboże w skupie interwencyjnym ARR. Ci, którzy tn skup prowadzili w ubiegłych latach mówią, że cena interwencyjna nie może być wyższa niż 420 zł/t pszenicy.

Najtańsza pszenica jest na Podlasiu. W Bielsku Podlaskim kwintal można kupić już za 44 zł. Najdrożej jest w Małopolsce. Na targowisku w Nowym Targu trzeba zapłacić nawet 70 zł/q.

Rozpiętość cen jest bardzo duża. Najdroższe są na targowiskach Małopolski i górskich rejonach województwa śląskiego. Najtańsze na Mazowszu i w Polsce północno-wschodniej.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności