Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dopłaty ożywiają handel mięsem

Dopłaty ożywiają handel mięsem
Niewiele zmienia się na rynku mięsnym. Popyt na wyroby jest nadal niewielki, nie zwiększa się więc zapotrzebowanie na półtusze i surowce do przetworów.

W ubiegłym tygodniu na przetargach z zapasów ARR sprzedano jednak prawie wszystko, co było przeznaczone na eksport. Średnie ceny półtusz wieprzowych dochodziły do 3,05 zł za kg.

Według klientów Giełdy Poznańskiej ceny żywca osiągają 3,2 zł za kg. Zdaniem Grzegorza Wierzbickiego z GP poprawi to nastroje hodowców, ale nie wykluczy sprzedaży żywca nawet poniżej granicy opłacalności.

Po przyznaniu dopłat do eksportu handel półtuszami powinien się nieco ożywić, a wywóz zmniejszy nieco nadwyżkę tego mięsa na rynku. Według Dariusza Stawskiego z domu handlowego Agro w chłodniach, przetwórniach i rozbieralniach zapasy mięs drobnych i tłuszczów są nadal bardzo duże, a ich cena za wysoka, by je eksportować.

Bywa że w Moskwie półtusze np. z Brazylii są tańsze niż na rampie w Polsce. Podbijanie cen, np. dzięki interwencjom rolników, powoduje, że eksport przestaje być opłacalny

Rynek krajowy nie jest w stanie także wchłonąć wołowiny.

Popyt na kiełbasy cienkie i konserwy zawierające to mięso nie rośnie, podobnie eksport. Stagnacja również na rynku drobiu, chociaż wytwórnie pasz informują o zwiększonych zakupach hodowców.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności