Ceny zbóż, notowania, aktualności

Skup interwencyjny półtusz wieprzowych

Skup interwencyjny półtusz wieprzowych
Skup interwencyjny półtusz wieprzowych rozpocznie się w województwie łódzkim najprawdopodobniej 5 marca. Od 7 stycznia Agencja prowadzi skup półtusz wieprzowych na uzupełnienie zapasów. W Łódzkiem żywiec skupuje tylko 9 ubojni. Aby dotrzeć do rolników zakłady organizują skup żywca w terenie. W Buczku skorzystało z niego kilkudziesięciu rolników. Cenę skupu ustalono na 3,50 zł/kg.

 - Aktualnie licząc ceny żyta i w ogóle mieszanek to jest to cena za niska. Kilka lat temu dostawałem 4,40 zł/kg - mówi jeden z hodowców.

Rolnicy nie mogą jednak przetrzymywać świń. Jeśli waga zwierzęcia przekroczy w zależności od rasy 120-150 kg za żywiec producenci dostaną tylko około 2,00 zł/kg. Dlatego sprzedają tuczniki chociaż z ceny nie są zadowoleni.

 - Uważam, ze 3,60 rząd wcześniej czy później ustali taką cenę i ta cena będzie opłacalna dla każdego rolnika - mówi inny hodowca.

Według przedstawicieli Agencji Rynku Rolnego blisko 600 mln zł przeznaczone w tym roku na interwencję powinno ustabilizować sytuację na rynku, ale rolnicy obawiają się, że to zbyt mało.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności