Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ziarno drożeje, mąka tanieje. Otręby w cenie pszenicy

Ziarno drożeje, mąka tanieje. Otręby w cenie pszenicy
Ceny otrąb rosną i już niedługo dogonią ceny pszenicy konsumpcyjnej. Poza tym trudno je zdobyć. Import jest niewielki, a polskie otręby znikają z magazynów w szybkim tempie.

 - To żadna gospodarka, gdy cena pszenicy spada, a otrąb pszennych rośnie. Jeszcze trochę i się zrównają - narzekają rolnicy. - Chcielibyśmy kupować pszenicę po 400 złotych, czyli w cenie otrąb. Niestety, płacimy za tonę ziarna 480-475 złotych - mówią w młynie w Kowalewie Pomorskim. Młyny w naszym regionie otręby sprzedają po 380-420 zł/t, a pszenicę kupują za 440-470 zł/t.

Młynarze przyznają, że otręby nie leżą w magazynach. Rolnicy natychmiast je wykupują. To sygnał, że nie mają zboża do skarmiania zwierząt: - Sprzedali zboże, bo na wsi bieda i teraz zmuszeni są kupić otręby, bo zwierzęta trzeba czymś nakarmić.

Wczoraj na Warszawskiej Giełdzie Towarowej oferowano pszenicę po 450 zł/t. Tyle samo płacono w ROL-PETROL w Łodzi. Jak podaje Główny Inspektorat Kontroli Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych ceny otrąb pszennych kształtują się od 355 zł/t luzem (import z Ukrainy) do 410 zł/t za otręby krajowe w workach.

Maklerzy podejrzewają, że tak mała różnica w cenie między pszenicą i otrębami spowodowana jest niską ceną mąki, za kilogram której młynarze otrzymają przynajmniej 2 gr mniej niż zaraz po żniwach. A surowiec, czyli pszenica konsumpcyjna, drożeje. Stąd młynarze nie zarabiają na mące, tylko na otrębach. Zresztą ceny mąki w ciągu ostatnich 4 lat spadły o kilkanaście procent (a pieczywo raczej nie staniało). Szczególnie dotyka to teraz małe młyny, które ograniczają przemiał.

Poszukiwane jest też zboże paszowe, którego ceny też już prawie zrównują się z ziarnem konsumpcyjnym. Coraz droższa jest nie tylko pszenica, czy jęczmień, ale także kukurydza paszowa. A rolnicy dostają tak mało za tuczniki, że nie są już w stanie płacić więcej za otręby czy ziarno paszowe.

Źródło: Gazeta Pomorska

Powrót do aktualności