Ceny zbóż, notowania, aktualności

PSL o swojej decyzji w sprawie Traktatu Akcesyjnego

PSL o swojej decyzji w sprawie Traktatu Akcesyjnego
Polskie Stronnictwo Ludowe uzależnia swą decyzję w sprawie Traktatu Akcesyjnego od tego, czy będą zagwarantowane w polskim budżecie kwoty na pełne wynegocjowane dopłaty dla rolników po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Wicemarszałek Sejmu Janusz Wojciechowski z PSL powiedział w rozmowie z Programem Trzecim Polskiego Radia że poparcie jego stronnictwa dla Traktatu będzie również uzależnione od kształtu ustawy o ustroju rolnym.

Pojutrze (22.02.) Rada Naczelna PSL miała zająć stanowisko w sprawie Traktatu. Tak się jednak nie stanie - przyznał Janusz Wojciechowski . Wicemarszałek Wojciechowski przypomniał, że Polskiemu Stronnictwu Ludowemu zależy, by ustawa o ustroju rolnym wyeliminowała niebezpieczeństwo, jakim jest - według Stronnictwa - możliwość wykupu polskiej ziemi przez cudzoziemców po okresie przejściowym. Janusz Wojciechowski podkreślił ponadto konieczność zapewnienia rolnikom dopłat w takiej wysokości, w jakiej zostały one wynegocjowane przez stronę polską z Unią. W tym wypadku konieczny będzie udział polskiego budżetu. Wicemarszałek przyznał, że na razie pieniędzy na dopłaty dla rolników w budżecie nie ma, ale można je uzyskać po zmianie finansowania rolnictwa przez budżet.

Zdaniem Janusza Wojciechowskiego, ostateczne wyjaśnienie kwestii dopłat dla rolników jest też jednym z warunków zakończenia obecnych protestów rolniczych. Równie istotne jest - w opinii Janusza Wojciechowskiego - możliwie szybkie wprowadzenie na rynek biopaliw.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności