Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nadpodaż wieprzowiny

Nadpodaż wieprzowiny
W zakładach przetwórczych i magazynach rosną zapasy wieprzowiny. Być może decyzja rządu o dodatkowym skupie interwencyjnym 50 tys. t półtusz złagodzi sytuację na tym rynku.

Na razie zakłady mięsne wciąż mają problem z pozbyciem się nadmiernych zapasów Przede wszystkim najtańszych surowców, które sprzedawane były w poprzednich latach w znacznych ilościach na wschód. Wyjątkowo małe zamówienia składa też handel detaliczny Sklepy sprzedają o połowę mniej mięsa i wędlin niż w ubiegłym roku.

Być może skup interwencyjny 50 tys. ton półtusz poprawi sytuację na rynku mięsnym. Część środowisk rolniczych twierdzi jednak, że cena skupu jest zbyt niska. Nadwyżka wieprzowiny jest natomiast bardzo duża, wynosi - według szacunków - 150 tys. ton.

Już wcześniej zdecydowano o wprowadzeniu dopłat do eksportu 41 tys. ton wieprzowiny Realizowany jest też skup na uzupełnienie rezerw państwowych. W wyniku różnych form interwencji państwa z rynku ma być zdjęte 141 tys. ton wieprzowiny.

W ubiegłym tygodniu na giełdach ceny półtusz kl. R wynosiły od 4,00 do 4,15 zł za kg. Są niższe o ponad 20 proc. niż przed rokiem. Na. niskim poziomie utrzymują się notowania wszystkich rodzajów mięs, zwłaszcza tych najtańszych (tłuszcze, głowy podgardla).

Podaż wołowiny jest także większa niż popyt, ale nadwyżka nie jest tak znaczna, jak w przypadku wieprzowiny Dlatego ceny tego mięsa są bardziej ustabilizowane.

Nadal duża jest oferta drobiu. Ceny podobnie jak na rynku wieprzowiny są niższe niż przed rokiem.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności