Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dodatkowy skup wieprzowiny – 3,20 zł/kg

Dodatkowy skup wieprzowiny – 3,20 zł/kg
 - Agencja Rynku Rolnego kupi 50 tys. ton półtusz wieprzowych za 235 mln zł. Średnio za kilogram żywca rolnik dostanie więc ok. 3,2 zł - poinformował o decyzji rządu Jarosław Kalinowski, wicepremier i minister rolnictwa. Ta decyzja ma pomóc zlikwidować tzw. świńską górkę, czyli nadwyżkę żywca na rynku.

Wicepremier Jarosław Kalinowski powiedział, że jeszcze nigdy w najnowszej historii Polski nie było takiej nadwyżki wieprzowiny jak obecnie. Jej wysokość szacuje się na 150 tys. ton. Żeby ją zlikwidować, ARR od początku stycznia powiększa państwowe rezerwy mięsa, skupując dodatkowo 50 tys. ton.

Poza tym Rada Ministrów zdecydowała już o wprowadzeniu dopłat do eksportu 41 tys. ton wieprzowiny (kosztują one państwo 98 mln zł, czyli 2,3 zł na 1 kg). Razem z decyzją o uruchomieniu dodatkowego skupu półtusz daje to 141 tys. ton mięsa, które jest "zdejmowane" z rynku w ramach interwencji.

Pojawiła się jeszcze propozycja wprowadzenia dopłat do magazynowania 10 tys. ton wieprzowiny, ale nie jest przesądzone, że zostanie ona zrealizowana.

 - Moim zdaniem podjęte już działania wystarczą, żeby zlikwidować nadwyżkę tego miejsca na rynku - powiedział wicepremier Kalinowski.

Rząd miał także przyjąć informację Aleksandra Bentkowskiego, prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), o postępach prac nad budową systemu IACS. Jeżeli system nie będzie gotowy i sprawny na 1 maja 2004 r., polscy rolnicy nie dostaną dopłat bezpośrednich.

Dyskusja o IACS będzie kontynuowana na kolejnym posiedzeniu rządu, który zobowiązał ARiMR do comiesięcznego przekazywania informacji na temat prac nad systemem.

Rząd przyjął ponownie projekt zmiany ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), który jest zgodny z warunkami wynegocjowanego przez Polskę z UE. Nowe zasady korzystania ze zwolnień w podatku dochodowym dotyczą tych firm, które przed 1 stycznia 2001 roku zyskały zezwolenia na prowadzenie działalności w strefach.

W komunikacie po posiedzeniu rządu nie podano szczegółów. Prawdopodobnie małe firmy będą działały w SSE na dotychczasowych warunkach do 2011 roku, a średnie przedsiębiorstwa do 2010 r. Inaczej wygląda ulga dla dużych firm, które otrzymały zezwolenia na działalność w strefie przed 1999 rokiem. Będą one mogły uzyskać zwolnienie w wysokości 75 proc. inwestycji. Ulga dla firm, które otrzymały zezwolenie rok później, wyniesie prawdopodobnie 50 proc.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności