Ceny zbóż, notowania, aktualności

Na rynku zboża rosną obroty pszenicą konsumpcyjną

Na rynku zboża rosną obroty pszenicą konsumpcyjną
Na warszawskiej giełdzie rosną obroty pszenica konsumpcyjną ze skupu interwencyjnego. Utrzymuje się także zainteresowanie zbożami paszowymi.

W połowie stycznia, gdy rozpoczynano na WGT przetargi na zboże konsumpcyjne, ofert kupna prawie nie było. Nie dochodziło też do transakcji. Obniżono więc cenę wywoławczą do 418 zł za t i sytuacja się zmieniła. Przybywa kupujących, rosną obroty a w konsekwencji i ceny

 - Dwa, trzy tygodnie nie było chętnych na pszenicę konsumpcyjną po 440 zł - przypomina Piotr Beśka z Eternus Brokeis. Obecnie zdarzają się nawet notowania dochodzące do 460 zł za t. Cały czas utrzymuje się też popyt na żyto konsumpcyjne. Ceny transakcyjne wahają się od 350 do 380 zł za t. ARR nie musi do tego ziarna przechowalniom dopłacać.

Ostatnie wyższe notowania na rynku zbóż mogą zdaniem analityków zapowiadać powolny wzrost cen zbóż na całym rynku. Zwłaszcza że wskutek eksportu ziarna nieco zmniejszyły się krajowe zapasy zboża, natomiast wprowadzenie kaucji skutecznie ograniczyło import zbóż. Poza tym od pewnego czasu rośnie popyt na zboża paszowe.

Ci, którzy mają zboże w magazynach zaczynają się teraz zastanawiać, czy nie warto przetrzymać ziarno jeszcze miesiąc, dwa, gdy ceny wzrosną. Ograniczają więc podaż, wystawiając często już teraz bardzo wysokie ceny, np. na pszenicę konsumpcyjną 470 - 490 zł t, a za żyto - od 390 do 400 zł t.

Wciąż bardzo poszukiwane są otręby zarówno pszenne jak i żytnie. Import tych surowców jest w ostatnich tygodniach stosunkowo mały, podobnie jak i produkcja krajowa. Dlatego od dłuższego czasu utrzymuje się przewaga popytu nad podażą.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności