Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rośnie zainteresowanie zbożem konsumpcyjnym

Rośnie zainteresowanie zbożem konsumpcyjnym
W minionym tygodniu maklerzy zaobserwowali wzrost popytu na zboża konsumpcyjne, które oferowane są na przetargach (z dopłatami Agencji Rynku Rolnego). Kupowano przede wszystkim pszenicę.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się ziarno z magazynów usytuowanych w rejonie Wielkopolski, Kujaw i Śląska. Tam ceny sprzedaży dochodziły do 445 zł za tonę. Nieco niższe kwoty uzyskiwała pszenica na Pomorzu - zdarzały się transakcje poniżej 440 zł za tonę.

 - Nadal rosną ceny zbóż paszowych - informuje Piotr Żołędziewski z Giełdy Poznańskiej. Jęczmień można ostatnio kupić w cenie od 430 do 450 zł za t, w zależności od regionu. Pszenżyto osiąga średnią cenę 415 zł/t.

Niewielkim zainteresowaniem cieszy się kukurydza, którą można nabyć po 430 zł/t. Ta cena dla mieszalni pasz jest zbyt wysoka. Do transakcji dochodzi głownie wtedy, gdy znajdzie się tańsza oferta.

Wciąż bardzo poszukiwane są otręby zarówno pszenne, jak i żytnie. Kosztują one od 370 do 390 zł/t. Utrzymuje się przewaga popytu nad podażą.

Agencja Rynku Rolnego oferuje na przetargach także cukier na eksport w cenie 800 zł /t. W styczniu sprzedano około 200 ton. Eksporterzy cukru liczą na obniżkę ceny. Na wolnym rynku cukier eksportowy wystawiany jest po 190 - 215 USD t.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności