Ceny zbóż, notowania, aktualności

Za dużo wieprzowiny – na wsi grozi wybuch społeczny

Za dużo wieprzowiny – na wsi grozi wybuch społeczny
Jeśli nie przyśpieszy się interwencyjnego skupu trzody chlewnej, na wsi może dojść do konfliktu społecznego - uznała podczas wczorajszego posiedzenia komisja porozumiewawcza 25 organizacji i związków rolniczych.

Na rynku trzody chlewnej występuje obecnie nadpodaż, w związku z czym ceny skupu żywca wieprzowego obniżyły się do 2,50 - 2,70 zł za kilogram, a lokalnie spadły nawet do 2,30 zł.

Od 7 stycznia br. Agencja Rynku Rolnego skupuje półtusze na uzupełnienie rezerw państwowych, płacąc (w przeliczeniu na cenę żywca) średnio 2,90 zł za 1 kg. Rozpoczęcie skupu interwencyjnego zapowiedziano dopiero po posiedzeniu Rady Ministrów (12 lutego br.), na którym rozpatrzony zostanie program działań interwencyjnych Agencji.

Zdaniem związków i organizacji rolniczych, skup interwencyjny powinien rozpocząć się wcześniej, przy czym ceny tego skupu, zależnie od klasy żywca, powinny mieścić się w granicach 3,50 - 3,20 zł za kilogram. Z uznaniem przyjęli natomiast rolnicy rozmiar zapowiadanej interwencji (150 tys. ton), jak i poziom dopłat do eksportu mięsa wieprzowego (2,50 zł do 1 kg).

Nastroje na wsi radykalizują się obecnie nie tylko z powodu niskich cen świń. Wzburzenie rolników wywołuje także to, co dzieje się obecnie w sprawie dopłat bezpośrednich.

Zdaniem prezesa Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Władysława Serafina, niepokojące jest to, że Bruksela stara się odejść od ustaleń, które sama Polsce kiedyś zaproponowała. Gdyż to właśnie zgodnie z sugestią UE Polska wybrała uproszczony system dopłat bezpośrednich. Prawda, że sugestia ta pojawiła się w momencie, kiedy poziom tych dopłat proponowano w wysokości 25 proc. dopłat unijnych. Jednak kiedy w czasie późniejszych negocjacji udało się je podnieść do poziomu 60 proc. (średni poziom w latach 2004 - 2006), nikt nie przypuszczał, że Unia Europejska postawi przy tym nowe warunki.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności