Ceny zbóż, notowania, aktualności

Premier Miller o negocjacjach z UE

Premier Miller o negocjacjach z UE
Premier Leszek Miller powiedział, że spotkanie ministra spraw zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza w Brukseli z przedstawicielami Unii Europejskiej odbywało się w chłodnej atmosferze. Włodzimierz Cimoszewicz przedstawił tam propozycje naszych warunków członkostwa.

Premier poinformował o tym na posiedzeniu Narodowej Rady Integracji Europejskiej. Leszek Miller powiedział, że być może powodem chłodnego przyjęcia naszych propozycji w Brukseli były oczekiwania państw Unii, że nie będziemy już mieli żadnych postulatów. Nasze stanowisko przyjęte przez rząd w sobotę wykracza poza propozycje duńskie dla krajów kandydujacych do Unii. Dwa nasze główne postulaty to: mniejsze obciążenie polskiego budżetu unijną składką członkowską i wyższe dopłaty bezpośrednie dla rolników.

Premier powiedział, że jeśli negocjacje przeciągną się do czwartkowego szczytu w Kopenhadze to tam mogą być dyskutowane tylko najważniejsze sprawy. Zdaniem Leszka Millera, zgoda Czech na zamknięcie negocjacji z Unią Europejską może - jak sie wyraził - utrudnić życie naszym negocjatorom choć Unia wie, że Polska jest największym kandydujacym krajem z największymi problemami.

Na posiedzeniu Narodowej Rady Integracji Europejskiej doszło do sporu między przedstawicielami środowisk rolniczych a resztą obecnych. Przedstawiciele rolników domagali się od rządu by nadal występował z postulatem pełnych dopłat bezpośrednich dla naszych rolników. Część członków Narodowej Rady Integracji Europejskiej podpisała oświadczenie popierające rząd w negocjacjach członkowskich z Unią Europejską.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności