Ceny zbóż, notowania, aktualności

Niekorzystne klauzule ochronne Uni Europejskiej

Niekorzystne klauzule ochronne Uni Europejskiej
Jedyna klauzula ochronna, do której prawo przyznaje nam Unia Europejska, "nie może pociągnąć za sobą kontroli granicznych". Polska ma więc nikłe szanse na wprowadzenie ceł w razie "zaburzeń" na naszym rynku z powodu dotowanego importu rolnego z Unii - pisze "Gazeta Wyborcza".

Gazeta dotarła do poufnego stanowiska Unii w sprawie klauzul ochronnych, które znajdą się w traktacie o rozszerzeniu wspólnoty. Obejmą one wszystkich dziesięć nowych państw członkowskich wchodzących do Unii w 2004 roku.

Tekst stanowiska nie pozostawia wątpliwości, że skomplikowany system klauzul ochronnych jest korzystny przede wszystkim dla obecnych państw członkowskich - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Z trzech klauzul dwie najbardziej groźne - dotyczące rynku wewnętrznego oraz systemu sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i ochrony granic - są zarezerwowane wyłącznie dla nich i - jak pisze dziennik - dają im prawie nieograniczony instrument presji na nowych członków.

Jeśli Polska nie wypełni swoich zobowiązań negocjacyjnych w którejś z dziedzin unijnego prawa - mającej przełożenie na działanie rynku wewnętrznego poza swymi granicami - zostanie ukarana wyłączeniem z jakiejś części wspólnego rynku Unii. Klauzulę można uruchomić też na podstawie projekcji wydarzeń - jeśli istnieje "bezpośrednie ryzyko", że dany kraj złamie swe zobowiązania.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Powrót do aktualności