Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboże nadal tanieje, ale…

Zboże nadal tanieje, ale…

Notowania zbóż na światowych parkietach nadal w odwrocie. Pszenica w Paryżu kosztuje już poniżej 160 euro za tonę. To zdaniem handlowców efekt nasycenia rynku po żniwach, jak i samych żniw, które wypadły lepiej niż zakładano.

Z ostatnich danych zebranych przez analityków Komisji Europejskiej wynika, że zbiory wszystkich zbóż w Unii w tym sezonie powinny sięgnąć 314 milionów ton. To nie tylko o ponad 20 milionów ton ziarna więcej niż w ubiegłym roku, ale i o ponad dwa procent więcej niż średnia dla Unii z pięciu ostatnich lat.

Tak wysoki wynik to przede wszystkim zasługa dobrze plonującej pszenicy. Unijni producenci dostarczą na jej rynek ponad 152 miliony ton. To o 11% więcej, niż w zeszłym roku. Prawie 40 milionów ton tego ziarna zjedzie z francuskich pól.

Lepsze wyniki niż w zeszłym roku, Komisja zakłada także dla Polski. Według analityków, zbiory zbóż sięgną u nas blisko 28 milionów ton, wobec niespełna 27 milionów ton w 2018 roku. Ponad 10,5 miliona ton tegorocznych zbiorów w Polsce, będzie stanowiła pszenica, plonująca nieznacznie gorzej niż rok temu.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności