Pole uprawne Źródło: 123RF Zdjęcie Seryjne

Zboża – dobry stan ozimin

Na polach stopniał śnieg i można już ocenić stan przezimowania zbóż. Oziminy wyglądają dobrze, więc teoretycznie rolnicy powinni ruszyć do podpisywania kontraktów na ziarno z nowych zbiorów, ale na razie decyduje się na to niewielu.

Rolnicy mają obawy, czy bardzo dynamicznie zmieniająca się pogoda nie zniszczy upraw. Najbardziej producenci boją się suszy w pierwszym etapie wegetacji zbóż. Jednak część z nich już decyduje się na podpisanie umów.

Pszenica w kontraktach na nowe zboża, w zależności od jakości, kosztuje od 740 zł/t do 760 zł/t. A jak kształtują się ceny dla pozostałych zbóż?

Kontrakty na nowe zboża – zł/t
żyto konsumpcyjne 600-620
żyto paszowe 580-600
kukurydza sucha  660
kukurydza mokra 400
owies 500
źródło: BM Start

Najwyższe stawki można uzyskać za zboża dowiezione do portów. Zdecydowanie niższe ceny obowiązują w krajowych magazynach.

Jeszcze niedawno sporo naszego ziarna eksportowano też samochodami czy barkami do Niemiec. Teraz tamtejsi odbiorcy wstrzymali się z zakupami, bo zaopatrzyli się w duże ilości konkurencyjnego surowca z innych krajów. Transportowane są tylko te zboża, których nie jest za dużo także u nas. Do Niemiec wysyłamy teraz głównie żyto paszowe, po maksymalnie 670 zł/t, a do Holandii i Belgii – owies konsumpcyjny, nawet po 820 złotych za tonę.

źródło: Agrobiznes TVP