Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża – aktualne ceny

Zboża – aktualne ceny

Pszenicy jest pod dostatkiem, a ma być jej jeszcze więcej. Z raportu na raport francuscy analitycy podnoszą szacunki plonów i zapasów końcowych. Podobnie jak wcześniej zrobili to eksperci Komisji Europejskiej. W efekcie ostatnie wzrosty notowań zamieniły się w delikatne spadki.

To nie najlepsza prognoza dla krajowych producentów pszenicy, którzy od zakończenia żniw, zastanawiają się czy pszenicę trzymać czy tanio sprzedawać. A tanio w tym tygodniu oznacza około 650 złotych za tonę. I mimo to, chętnych do zakupu brakuje. Więcej można uzyskać tylko przy sprzedaży do portów - tona na eksport kosztuje do 690 złotych. Ale i tu możliwość sprzedaży powoli się kończy. Eksporterzy kupują jeszcze kukurydzę z odbiorem w październiku - 655 złotych za tonę to i tak wysoka cena, bo w kraju jej stawki spadły średnio o 30 zł/t.

Zboża
ceny transakcyjne zł/t
kukurydza 610-630
żyto konsumpcyjne 510-530
źródło: BM Start

Za żyto konsumpcyjne na eksport dostać można za maksymalnie 550 złotych za tonę.

Ale są i zboża, które cieszą się i wysoką ceną i wysokim popytem. To jęczmień i owies. W tym roku było ich mało i teraz biją rekordy popularności. Oba gatunki są droższe od pszenicy.

Zboża
ceny transakcyjne zł/t
owies konsumpcyjny 640-680
jęczmień konsumpcyjny 650-700
jęczmień browarny 780-830
źródło: BM Start
 

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności