Zniszczona kukurydza Źródło: 123RF Zdjęcie Seryjne

Zbiory w pełni

Zbiory kukurydzy w pełni – na kiszonkę już zakończone, pora na ziarno. Plantatorzy oceniają, że plony będą mniejsze niż zwykle. W niektórych regionach kukurydza nie poradziła sobie z suszą.

Choć mówi się, że kukurydza jest odporna na suszę, to w niektórych regionach niedobór wody był dla niej zbyt dokuczliwy.

W różnych regionach Polski będą różne zbiory. Rekordów się nie spodziewamy. Jeżeli zbierzemy sześć-siedem tton z hektara, bo takie sygnały do mnie docierają, to należy być już może nie zadowolonym, ale przyjąć to do wiadomości – mówi Tadeusz Szymańczak, plantator kukurydzy z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

W regionach, gdzie susza dokuczała najbardziej, zbiory będą najniższe. Jednak wszędzie, gdzie nawet punktowo padało, plantacje bywają nawet wzorcowe. Jednak jak mówi Roman Warzecha z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie, plon zielonki i plon suchej masy jest niski – a w związku z tym szereg upraw, które były przeznaczone do uprawy na ziarno, zostały zebrane na kiszonkę. Żeby zabezpieczyć pasze dla bydła.

Według Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, zebranych zostanie od 2,5 mln do 3 mln ton ziarna. A były lata, gdy plony sięgały nawet 4,5 miliona. Ziaren kukurydzy będzie więc w tym roku mniej, choć ich jakość powinna plantatorów zadowlić. Zwłaszcza, że w tym sezonie mniej dokuczała omacnica – największy szkodnik kukurydzy.

Tegoroczny areał kukurydzy w Polsce wynosi milion sto tysięcy hektarów. Z czego pół miliona rolnicy zasiali z przeznaczeniem na kiszonkę.

Źródło: "ROL - PETROL" Giełda Paliwowo-Rolna na podstawie: Agrobiznes TVP