Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zbiory i ceny kukurydzy

Zbiory i ceny kukurydzy

Trwają żniwa kukurydzy na ziarno. Rolnicy na południu Polski zaczęli zbierać ją w zeszłym tygodniu, teraz dołączyła także zachodnia Wielkopolska. Wczesne zbiory kukurydzy na ziarno trwają głównie na słabszych glebach. Ale wielu rolników wstrzymuje się ze żniwami ze względu na, ich zdaniem, zbyt niskie ceny ziarna. Teoretycznie poczekać z pracami można nawet jeszcze miesiąc. Trzeba tylko obserwować, czy rośliny nie mają tendencji do wylegania.

Na razie główny problem to mała sprzedaż surowca. Producenci obniżyli ceny ubiegłorocznej kukurydzy od 15 zł/t do nawet 30 zł/t. A mimo to podaż towaru w cedułach giełdowych jest ogromna. Za to chętnych do kupna - niewielu. Potencjalni zainteresowani nie muszą się spieszyć, bo zapasy kukurydzy u rolników są jeszcze bardzo duże.

Tegoroczne ziarno jest tanie, a kupujący czekają na jeszcze niższe stawki, więc do transakcji dochodzi sporadycznie. Realne ceny, jakie kupujący są w stanie zapłacić za tegoroczną mokrą kukurydzę w magazynie sprzedającego, wynoszą od 400 zł/t do 430 zł/t. A za suche ziarno o 200 złotych za tonę więcej.

Tegoroczna kukurydza na ziarno
ceny transakcyjne zł/t
mokra 400-430
sucha 600-630
źródło: BM Start
 

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności