Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wypłaty dla producentów zbóż

Wypłaty dla producentów zbóż

Kilkukrotny wzrost wartości pomocy krajowej oraz przyspieszenie wypłaty unijnych środków. Agencja Restrukturyzacji podsumowała ubiegły i pierwszy kwartał tego roku. Oprócz wsparcia bezpośredniego, najwyższe środki trafiły do rolników z tytułu pomocy suszowej.

Na razie pogoda sprzyja - w gospodarstwie Marcina Kołątaja wszystkie wiosenne prace polowe udało się wykonać w terminie. W ubiegłym roku jednak z powodu upalnego i suchego lata zbiory zbóż i traw były dużo niższe niż zazwyczaj. Dlatego rolnik skorzystał z pomocy klęskowej.

- Wypłaty w poprzednich latach były mniejsze pomoce, to było kilkaset złotych - mówi Marcin Kołątaj, rolnik z Romanowa - Teraz liczymy to na kilka tysięcy.

Na pomoc suszową rząd przeznaczył ponad 2 miliardy złotych. W zależności od wysokości strat oraz posiadania polisy klęskowej, było to od 250 zł do nawet 1000 złotych na hektar.

- Pomoc była w miarę przyzwoita - potwierdza Marcin Kołątaj i dodaje, że otrzymane pieniądze pomagają choćby w zakupie pasz, a otrzymanie 5000 złotych zamiast 500 złotych, stanowi znaczną różnicę.

Ze względu na ograniczenia w limitach pomocy de mnimis, część wsparcia suszowego była wypłacana w pierwszym kwartale tego roku.

- To jest to formuła, która... ludzie nie zawsze do końca wiedzą, co to jest, to nie są żadne dodatkowe pieniądze unijne, to są środki z budżetu państwa, w bardzo precyzyjnie określonej wysokości dla każdego z państw - wyjaśnia Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa - Chodzi o to, żeby kraje bardzo bogate nie pomagały więcej swoim rolnikom, boje na to stać i byłoby to krzywdzące dla krajów biedniejszych.

Ale Polska, choć nie należy jeszcze do najbogatszych państw, przeznaczyła na pomoc suszową najwyższą kwotę w Unii Europejskiej.

- W tamtym roku wypłaciliśmy miliard osiemset pięćdziesiąt milionów we wsparciu krajowym i w tym roku jeszcze kolejne osiemset pięćdziesiąt milionów, a więc to jest taka kwota, która z budżetu państwa, tylko z budżetu państwa, trafiła do rolników - mówi Maria Fajger, prezes ARiMR.

Dzięki wprowadzeniu aplikacji e-wniosek plus, Agencja może się też pochwalić dużo lepszym wynikiem wypłaty dotacji bezpośrednich.

- Jak policzymy miesiąc do miesiąca 2018 i 2019 rok czy też kwartał do kwartału, to miliard dwieście milionów złotych więcej, poszło do końca na marca na konta rolników z tytułu płatności bezpośrednich. Analogiczna sytuacja jest również w programie rozwoju obszarów wiejskich - wyjaśnia Maria Fajger, prezes ARiMR.

Rząd zabiega także, by równie dobre wyniki, były możliwe w następnej perspektywie finansowej.

- Bardzo walczymy również w Brukseli o to, żeby na następną perspektywę były to środki znaczące - podkreśla Jan Krzysztof Ardanowski - Nie godzimy się z ograniczaniem budżetu rolnego.

Minister rolnictwa dodaje, że również premier zabiega o to, by wspomniany budżet był odpowiednio wysoki. Tak, jak wysokie są unijne standardy wytwarzania żywności.

Źródło: "ROL - PETROL" Giełda Paliwowo-Rolna na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności