Zgłoś ofertę zakupu
bądź sprzedaży
zboża, mięsa:
wypełnij formularz
lub zadzwoń

42 636-69-48

Zgłoszenie jest bezpłatne

MRiRW

Cotygodniowe informacje
19 stycznia 2019:ARR

Grudzień 2018

Kursy walut

USD
3,7727
Euro
4,2862

Kurs średni NBP z dnia
22 stycznia 2019

Najważniejsze informacje o giełdzie rolnej Rolpetrol

Giełda rolna Rolpetrol istnieje od 1991 roku. Od chwili założenia jej głównym celem jest pośredniczenie w obrocie zbożem i mięsem. Monitorujemy ceny zboża i mięsa, na bieżąco śledzimy rynek skupu zbóż i podajemy zawsze aktualne informacje, których źródłem są między innymi:
- giełdy towarowe
- giełdy spożywcze

Nasza giełda jest przykładem podmiotu budującego zaufanie wśród uczestników obrotu giełdowego - dowodem na to jest każda transakcja przeprowadzana przez nasz doświadczony zespół maklerów. Dodatkowo warto podkreślić, że w ciągu 26 lat naszej działalności wypracowaliśmy sprawdzone procedury, dzięki którym przeprowadzone przez naszą giełdę transakcje są bezpieczne, zaś ryzyko związane z obrotem towarami - zredukowane do minimum. Ten fakt dodatkowo uwiarygadnia nas w oczach naszych partnerów i kontrahentów.

W okresie działalności Giełdy rolnej Rolpetrol zawarto i zrealizowano już kilkadziesiąt tysięcy umów. W giełdowej bazie danych znaleźć można z kolei dziesiątki tysięcy podmiotów aktywnie działających na rynku zbóż, a także na rynku mięsa.

Umożliwiamy Państwu stworzenie autentycznego środowiska bazującego na wzajemnym zaufaniu, którego uczestnicy pozyskują nowe kontakty, współdziałają ze sobą i budują trwałe relacje przynoszące korzyści każdej ze stron.

Z całą stanowczością możemy stwierdzić, że jesteśmy postrzegani jako najbardziej wiarygodne i aktualne źródło informacji cenowej na rynku mięsa i zboża.

Kto uczestniczy w obrocie towarowym na naszej Giełdzie rolnej?

  • producenci zbóż, hodowcy
  • zakłady mięsne, ubojnie
  • zakłady zbożowe
  • wytwórnie pasz
  • zakłady drobiarskie
  • przedsiębiorstwa handlowe
  • eksporterzy i importerzy
7 stycznia 2019

Bez wahania - rzepak

zbiory rzepaku
123RF Zdjęcie Seryjne

2017 zaczynał się notowaniami rzepaku grubo powyżej 400 euro. Ale obfitość plonów sprawiła, że rolnicy szybko i mocno odczuli korektę. Na tyle mocno, że w zeszły rok weszli z ceną na poziomie 340 euro za tonę. I na podobnym poziomie go zakończyli. Jak wyglądał 2018?

Od początku producenci oczekiwali wzrostu stawek, ale te, choć powoli, to jednak systematycznie zniżkowały. Na koniec kwietnia osiągnęły najniższy poziom w całym roku. I dopiero upalne lato i obawy o zbiory dały zielone światło do zmian, co znalazło odbicie i w statystykach i w cenach.

W zeszłym roku rzepaku zebrano o 20% mniej, niż w 2017. A ceny, co jest nietypową sytuacją, zaczęły rosnąć właśnie w czasie żniw. W sierpniu osiągnęły najwyższy dla całego roku pułap - tona kosztowała 1660 złotych.

Druga połowa roku przyniosła nieznaczne korekty, bo rolnicy niechętnie pozbywali się nasion. A jak jest teraz?

 

Rzepak

ceny transakcyjne w styczniu zł/t

2019 1580-1630

2018 1490-1510

Agrobiznes TVP, 7 stycznia 2019