Zgłoś ofertę zakupu
bądź sprzedaży
zboża, mięsa:
wypełnij formularz
lub zadzwoń

42 636-87-38

Zgłoszenie jest bezpłatne

MRiRW

Cotygodniowe informacje
22 lutego 2019:ARR

Grudzień 2018

Kursy walut

USD
3,8242
Euro
4,3387

Kurs średni NBP z dnia
22 lutego 2019

Najważniejsze informacje o giełdzie rolnej Rolpetrol

Giełda rolna Rolpetrol istnieje od 1991 roku. Od chwili założenia jej głównym celem jest pośredniczenie w obrocie zbożem i mięsem. Monitorujemy ceny zboża i mięsa, na bieżąco śledzimy rynek skupu zbóż i podajemy zawsze aktualne informacje, których źródłem są między innymi:
- giełdy towarowe
- giełdy spożywcze

Nasza giełda jest przykładem podmiotu budującego zaufanie wśród uczestników obrotu giełdowego - dowodem na to jest każda transakcja przeprowadzana przez nasz doświadczony zespół maklerów. Dodatkowo warto podkreślić, że w ciągu 26 lat naszej działalności wypracowaliśmy sprawdzone procedury, dzięki którym przeprowadzone przez naszą giełdę transakcje są bezpieczne, zaś ryzyko związane z obrotem towarami - zredukowane do minimum. Ten fakt dodatkowo uwiarygadnia nas w oczach naszych partnerów i kontrahentów.

W okresie działalności Giełdy rolnej Rolpetrol zawarto i zrealizowano już kilkadziesiąt tysięcy umów. W giełdowej bazie danych znaleźć można z kolei dziesiątki tysięcy podmiotów aktywnie działających na rynku zbóż, a także na rynku mięsa.

Umożliwiamy Państwu stworzenie autentycznego środowiska bazującego na wzajemnym zaufaniu, którego uczestnicy pozyskują nowe kontakty, współdziałają ze sobą i budują trwałe relacje przynoszące korzyści każdej ze stron.

Z całą stanowczością możemy stwierdzić, że jesteśmy postrzegani jako najbardziej wiarygodne i aktualne źródło informacji cenowej na rynku mięsa i zboża.

Kto uczestniczy w obrocie towarowym na naszej Giełdzie rolnej?

  • producenci zbóż, hodowcy
  • zakłady mięsne, ubojnie
  • zakłady zbożowe
  • wytwórnie pasz
  • zakłady drobiarskie
  • przedsiębiorstwa handlowe
  • eksporterzy i importerzy
13 września 2018

Straty według harmonogramu

pieniądze na wypłaty dla rolników
123RF Zdjęcie Seryjne

W piątek Agencja rozpoczyna kampanie przyjmowania wniosków od poszkodowanych rolników. Jako pierwsi pieniądze mają otrzymać ci, których straty oszacowano na 70% i więcej. W drugiej kolejności rozpatrywane będą pozostałe wnioski. Wypłaty mają ruszyć jeszcze we wrześniu. Ale pieniądze trafią na razie tylko tam, gdzie urzędy gmin zakończyły szacowanie, a protokoły zbiorcze przesłały do Wojewodów. W gminach, które tego jeszcze nie zrobiły, rolnicy będą musieli poczekać.

- Ci rolnicy dostaną pomoc wtedy, kiedy wpłyną protokoły. Ubolewam i współczuję tym rolnikom, ale pieniądze dla nich zarezerwowane są - zapewnił podczas konferencji Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Na wsparcie rolników rząd przeznaczył 1,5 miliarda złotych. To największa pomoc suszowa w historii. Zakłada ona nie tylko wsparcie do hektara oszacowanych gruntów, ale także ewentualne umożenia czynszów dzierżawnych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa lub należnych składek w kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Najbardziej oczekiwaną przez rolników formą pomocy, będzie jednak uruchomienie linii niskoopropcentowanych kredytów - na przykład na zakup pasz dla zwierząt. Przy zastosowaniu tej formy wsparcia, rolnicy - oprócz kapitału - spłacą tylko 0,5% należnych odsetek. Resztę pokryje państwo.

- Jeżeli jest klęska, to nie ma środków do odnawiania produkcji rolnej (...). A jest już jesień, trzeba orać, trzeba siać i to są już koszty - podkreślił Wiktor Szmulewicz z Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Od połowy października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie wypłatę zaliczek płatności. 70% w ramach dopłat pochodzących z pierwszego filara Wspólnej Polityki Rolnej i 85% z drugiego.

"ROL-PETROL" Giełda Paliwowo-Rolna, na podstawie: Agrobiznes TVP, 13 września 2018