Zgłoś ofertę zakupu
bądź sprzedaży
zboża, mięsa:
wypełnij formularz
lub zadzwoń

42 636-69-48

Zgłoszenie jest bezpłatne

MRiRW

Cotygodniowe informacje
19 stycznia 2019:ARR

Grudzień 2018

Kursy walut

USD
3,7727
Euro
4,2862

Kurs średni NBP z dnia
22 stycznia 2019

Najważniejsze informacje o giełdzie rolnej Rolpetrol

Giełda rolna Rolpetrol istnieje od 1991 roku. Od chwili założenia jej głównym celem jest pośredniczenie w obrocie zbożem i mięsem. Monitorujemy ceny zboża i mięsa, na bieżąco śledzimy rynek skupu zbóż i podajemy zawsze aktualne informacje, których źródłem są między innymi:
- giełdy towarowe
- giełdy spożywcze

Nasza giełda jest przykładem podmiotu budującego zaufanie wśród uczestników obrotu giełdowego - dowodem na to jest każda transakcja przeprowadzana przez nasz doświadczony zespół maklerów. Dodatkowo warto podkreślić, że w ciągu 26 lat naszej działalności wypracowaliśmy sprawdzone procedury, dzięki którym przeprowadzone przez naszą giełdę transakcje są bezpieczne, zaś ryzyko związane z obrotem towarami - zredukowane do minimum. Ten fakt dodatkowo uwiarygadnia nas w oczach naszych partnerów i kontrahentów.

W okresie działalności Giełdy rolnej Rolpetrol zawarto i zrealizowano już kilkadziesiąt tysięcy umów. W giełdowej bazie danych znaleźć można z kolei dziesiątki tysięcy podmiotów aktywnie działających na rynku zbóż, a także na rynku mięsa.

Umożliwiamy Państwu stworzenie autentycznego środowiska bazującego na wzajemnym zaufaniu, którego uczestnicy pozyskują nowe kontakty, współdziałają ze sobą i budują trwałe relacje przynoszące korzyści każdej ze stron.

Z całą stanowczością możemy stwierdzić, że jesteśmy postrzegani jako najbardziej wiarygodne i aktualne źródło informacji cenowej na rynku mięsa i zboża.

Kto uczestniczy w obrocie towarowym na naszej Giełdzie rolnej?

  • producenci zbóż, hodowcy
  • zakłady mięsne, ubojnie
  • zakłady zbożowe
  • wytwórnie pasz
  • zakłady drobiarskie
  • przedsiębiorstwa handlowe
  • eksporterzy i importerzy
1 sierpnia 2018

Pomoc liczona w milionach

pole zniszczone suszą
123RF Zdjęcie Seryjne

Rada ministrów zdecydowała o sposobie i wielkości pomocy dla gospodarstw poszkodowanych przez klęski żywiołowe. W tym wypadku chodzi o suszę lub powódź. Wiadomo, że takie wsparcie przysługuje zarówno rolnikom jak i producentom ryb. Podstawą przyznania wsparcia jest protokół z szacowania strat. Na razie takie informacje wysłało zaledwie 16 gmin spośród 2 tysięcy 400, w których powołano komisje suszowe.

- Oczekujemy z utęsknieniem, wyglądamy, żeby te protokoły z gmin spłynęły i można przystąpić do naliczania tych dotacji, które rolnikom się należą i które rząd zatwierdził - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Jak zapewnił premier Mateusz Morawiecki, rząd jest już gotów do uruchomienia wsparcia. Kwota, jaka zostanie przeznaczona na ten cel w tym roku, to prawie 800 milionów złotych. Z czego 90% puli trafi do rolników w ramach dopłat do zniszczonych hektarów. Reszta pozwoli uruchomić kredyty preferencyjne na odtworzenie produkcji.

Jak dodał premier, rząd jest też gotowy, jeśli nastąpi taka konieczność, do nowelizacji ustawy budżetowej, ponieważ wypłata odszkodowań dla rolników jest dla rządu, jak powiedział premier: "fundamentalnie ważna".

Rolnicy, u których straty w gospodarstwie przekroczyły 70%, otrzymają 1000 złotych do każdego hektara. Tam, gdzie straty są mniejsze, konkretna kwota nie została jeszcze przez resort podana. Jej wysokość uzależniona będzie od wyników szacowania strat w całym kraju. W wielu gminach komisje wciąż pracują, dlatego dokładnej stawki do hektara nie da się jeszcze wyliczyć.

Według ministra rolnictwa, dla rolników to nie dopłaty będą jednak najważniejsze, a możliwość odroczenia spłaty zaciągniętych wcześniej kredytów. Podobnie jak w przypadku dzierżawców, dla których największym obciążeniem byłaby spłata zobowiązań wobec państwa. Z obu tych możliwości skorzystają zapewne te gospodarstwa, które z powodu suszy straciły płynność finansową i tym samym są narażone na egzekucje komornicze.

"ROL-PETROL" Giełda Paliwowo-Rolna, na podstawie: Agrobiznes TVP, 1 sierpnia 2018