Zgłoś ofertę zakupu
bądź sprzedaży
zboża, mięsa:
wypełnij formularz
lub zadzwoń

42 636-87-38

Zgłoszenie jest bezpłatne

MRiRW

Cotygodniowe informacje
22 lutego 2019:ARR

Grudzień 2018

Kursy walut

USD
3,8242
Euro
4,3387

Kurs średni NBP z dnia
22 lutego 2019

Najważniejsze informacje o giełdzie rolnej Rolpetrol

Giełda rolna Rolpetrol istnieje od 1991 roku. Od chwili założenia jej głównym celem jest pośredniczenie w obrocie zbożem i mięsem. Monitorujemy ceny zboża i mięsa, na bieżąco śledzimy rynek skupu zbóż i podajemy zawsze aktualne informacje, których źródłem są między innymi:
- giełdy towarowe
- giełdy spożywcze

Nasza giełda jest przykładem podmiotu budującego zaufanie wśród uczestników obrotu giełdowego - dowodem na to jest każda transakcja przeprowadzana przez nasz doświadczony zespół maklerów. Dodatkowo warto podkreślić, że w ciągu 26 lat naszej działalności wypracowaliśmy sprawdzone procedury, dzięki którym przeprowadzone przez naszą giełdę transakcje są bezpieczne, zaś ryzyko związane z obrotem towarami - zredukowane do minimum. Ten fakt dodatkowo uwiarygadnia nas w oczach naszych partnerów i kontrahentów.

W okresie działalności Giełdy rolnej Rolpetrol zawarto i zrealizowano już kilkadziesiąt tysięcy umów. W giełdowej bazie danych znaleźć można z kolei dziesiątki tysięcy podmiotów aktywnie działających na rynku zbóż, a także na rynku mięsa.

Umożliwiamy Państwu stworzenie autentycznego środowiska bazującego na wzajemnym zaufaniu, którego uczestnicy pozyskują nowe kontakty, współdziałają ze sobą i budują trwałe relacje przynoszące korzyści każdej ze stron.

Z całą stanowczością możemy stwierdzić, że jesteśmy postrzegani jako najbardziej wiarygodne i aktualne źródło informacji cenowej na rynku mięsa i zboża.

Kto uczestniczy w obrocie towarowym na naszej Giełdzie rolnej?

  • producenci zbóż, hodowcy
  • zakłady mięsne, ubojnie
  • zakłady zbożowe
  • wytwórnie pasz
  • zakłady drobiarskie
  • przedsiębiorstwa handlowe
  • eksporterzy i importerzy
10 lipca 2018

Szacowanie strat i pomocy

pole dotknięte suszą
123RF Zdjęcie Seryjne

Trwa szacowanie strat. Komisje w pierwszej kolejności odwiedzają plantacje rzepaku i zbóż. Tak, żeby zdążyć oszacować zniszczenia jeszcze przed rozpoczęciem zbiorów. Tam gdzie spadek plonów udało się już udokumentować lub tam, gdzie rolnik nie zgłaszał potrzeby szacowania, rozpoczęły się żniwa.

Jak mówi Marek Sarwa, dyrektor łódzkiego ODR w Bartoszewicach, należy zwrócić uwagę na fakt, że obecnie mamy sezon urlopowy. Konieczne jest zatem opracowanie takich grafików urlopowych wśród osób odpowiedzialnych za szacowanie strat, by prace komisji zachowały ciągłość. I to w każdej gminie.

Według ministra rolnictwa straty mogą być jednak mniejsze, niż to wcześniej zakładano. Bo chociaż ostatnie deszcze nie pomogą już zbożom czy rzepakowi, to mogą poprawić kondycję na przykład kukurydzy.

Niezależnie od rezultatów szacowania strat, tam gdzie utrata plonów była wysoka, rolnicy mają zapewnione wsparcie. Zakres pomocy i jej wysokość uzależniona będzie od rozmiarów zniszczeń. Zostanie ona wypłacona nie tylko z budżetu krajowego, ale także - choć nie jest to jeszcze pewne - unijnego. Resort Rolnictwa stara się o wsparcie w Brukseli, argumentując swój wniosek nie tylko ogromem zasięgu suszy, ale także jej wpływem na całą gospodarkę unijną.

Na razie nie wiadomo czy i w jakim stopniu, utrata plonów wpłynie na ceny płacone rolnikom. Stawki będą zależały od wyników zbiorów zbóż w innych krajach oraz od informacji Komisji Europejskiej w sprawie ewentualnej pomocy.

"ROL-PETROL" Giełda Paliwowo-Rolna, na podstawie: Agrobiznes TVP, 10 lipca 2018