Zgłoś ofertę zakupu
bądź sprzedaży
zboża, mięsa:
wypełnij formularz
lub zadzwoń

42 636-87-38

Zgłoszenie jest bezpłatne

MRiRW

Cotygodniowe informacje
22 lutego 2019:ARR

Grudzień 2018

Kursy walut

USD
3,8242
Euro
4,3387

Kurs średni NBP z dnia
22 lutego 2019

Najważniejsze informacje o giełdzie rolnej Rolpetrol

Giełda rolna Rolpetrol istnieje od 1991 roku. Od chwili założenia jej głównym celem jest pośredniczenie w obrocie zbożem i mięsem. Monitorujemy ceny zboża i mięsa, na bieżąco śledzimy rynek skupu zbóż i podajemy zawsze aktualne informacje, których źródłem są między innymi:
- giełdy towarowe
- giełdy spożywcze

Nasza giełda jest przykładem podmiotu budującego zaufanie wśród uczestników obrotu giełdowego - dowodem na to jest każda transakcja przeprowadzana przez nasz doświadczony zespół maklerów. Dodatkowo warto podkreślić, że w ciągu 26 lat naszej działalności wypracowaliśmy sprawdzone procedury, dzięki którym przeprowadzone przez naszą giełdę transakcje są bezpieczne, zaś ryzyko związane z obrotem towarami - zredukowane do minimum. Ten fakt dodatkowo uwiarygadnia nas w oczach naszych partnerów i kontrahentów.

W okresie działalności Giełdy rolnej Rolpetrol zawarto i zrealizowano już kilkadziesiąt tysięcy umów. W giełdowej bazie danych znaleźć można z kolei dziesiątki tysięcy podmiotów aktywnie działających na rynku zbóż, a także na rynku mięsa.

Umożliwiamy Państwu stworzenie autentycznego środowiska bazującego na wzajemnym zaufaniu, którego uczestnicy pozyskują nowe kontakty, współdziałają ze sobą i budują trwałe relacje przynoszące korzyści każdej ze stron.

Z całą stanowczością możemy stwierdzić, że jesteśmy postrzegani jako najbardziej wiarygodne i aktualne źródło informacji cenowej na rynku mięsa i zboża.

Kto uczestniczy w obrocie towarowym na naszej Giełdzie rolnej?

  • producenci zbóż, hodowcy
  • zakłady mięsne, ubojnie
  • zakłady zbożowe
  • wytwórnie pasz
  • zakłady drobiarskie
  • przedsiębiorstwa handlowe
  • eksporterzy i importerzy
5 lipca 2018

Szacowanie strat trwa

szacowanie skutków suszy w uprawach
123RF Zdjęcie Seryjne

Obecnie szacowanie strat odbywa się już w całej Polsce. Według danych resortu rolnictwa do tej pory powołano już ponad 1350 komisji szacujących straty. Wiadomo też, że jak na razie poszkodowanych jest 42 tysiące gospodarstw. Straty stwierdzono na powierzchni 780 tysięcy hektarów. Głównie ucierpiały zboża.

- Tam, gdzie gleby słabe, to to zboże będzie gorszej jakości. Tam, gdzie gleby były mocniejsze, tam zboże będzie troszeczkę lepsze, ale tak czy inaczej szkody jeśli chodzi o suszę muszą być oszacowane - mówi Marek Sarwa, dyrektor łódzkiego ODR z siedzibą w Bartoszewicach.

Na Podkarpaciu czy w Wielkopolsce szacowanie odbywa się już we wszystkich gminach. Na Mazowszu - w połowie. Już widać, że mimo ostatnich opadów, susza dotyczy coraz większej grupy roślin. Niedobór wody wpływa nie tylko na kondycję zbóż, ale także osłabia rośliny bobowate, kukurydzę.

- Na jaką pomoc będą mogli rolnicy liczyć na tych terenach, na których susza wystąpiła, według szacunków na terenie 90% gmin w Polsce? Czyli czy to będzie pomoc do jednego hektara czy do jednej tony utraconego plonu? - pyta Mirosław Maliszewski, z Polskiego Stronnictwa Ludowego Unii Europejskich Demokratów.

O postęp prac w szacowaniu skutków suszy, pytali w Sejmie posłowie. Zwracano uwagę, że z tak wielkim jej zasięgiem nie mieliśmy do czynienia od kilkudziesięciu lat. Wiceminister tłumaczył, że podstawą poznania jej rozmiarów jest szacowanie strat, a to odbywa się bez względu na jakość gleby czy prowadzoną uprawę.

Na pomoc mogą liczyć także hodowcy, którzy przez suszę nie mają wystarczającej ilości paszy. Warunek to wpisanie wydatków na jej uzupełnienie do protokołu z szacowania.

Według zapewnień wiceministra, wsparcie będzie udzielone do każdego oszacowanego hektara upraw. Jej wysokość będzie zależała od skali strat. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po dokładnym szacowaniu.

"ROL-PETROL" Giełda Paliwowo-Rolna, na podstawie: Agrobiznes TVP, 5 lipca 2018