Zgłoś ofertę zakupu
bądź sprzedaży
zboża, mięsa:
wypełnij formularz
lub zadzwoń

42 636-87-38

Zgłoszenie jest bezpłatne

MRiRW

Cotygodniowe informacje
20 lipca 2018:ARR

Lipiec 2018

Kursy walut

USD
3,7170
Euro
4,3275

Kurs średni NBP z dnia
20 lipca 2018

Najważniejsze informacje o giełdzie rolnej Rolpetrol

Giełda rolna Rolpetrol istnieje od 1991 roku. Od chwili założenia jej głównym celem jest pośredniczenie w obrocie zbożem i mięsem. Monitorujemy ceny zboża i mięsa, na bieżąco śledzimy rynek skupu zbóż i podajemy zawsze aktualne informacje, których źródłem są między innymi:
- giełdy towarowe
- giełdy spożywcze

Nasza giełda jest przykładem podmiotu budującego zaufanie wśród uczestników obrotu giełdowego - dowodem na to jest każda transakcja przeprowadzana przez nasz doświadczony zespół maklerów. Dodatkowo warto podkreślić, że w ciągu 26 lat naszej działalności wypracowaliśmy sprawdzone procedury, dzięki którym przeprowadzone przez naszą giełdę transakcje są bezpieczne, zaś ryzyko związane z obrotem towarami - zredukowane do minimum. Ten fakt dodatkowo uwiarygadnia nas w oczach naszych partnerów i kontrahentów.

W okresie działalności Giełdy rolnej Rolpetrol zawarto i zrealizowano już kilkadziesiąt tysięcy umów. W giełdowej bazie danych znaleźć można z kolei dziesiątki tysięcy podmiotów aktywnie działających na rynku zbóż, a także na rynku mięsa.

Umożliwiamy Państwu stworzenie autentycznego środowiska bazującego na wzajemnym zaufaniu, którego uczestnicy pozyskują nowe kontakty, współdziałają ze sobą i budują trwałe relacje przynoszące korzyści każdej ze stron.

Z całą stanowczością możemy stwierdzić, że jesteśmy postrzegani jako najbardziej wiarygodne i aktualne źródło informacji cenowej na rynku mięsa i zboża.

Kto uczestniczy w obrocie towarowym na naszej Giełdzie rolnej?

  • producenci zbóż, hodowcy
  • zakłady mięsne, ubojnie
  • zakłady zbożowe
  • wytwórnie pasz
  • zakłady drobiarskie
  • przedsiębiorstwa handlowe
  • eksporterzy i importerzy
4 października 2017

Dobre pasze nasze

worek z naturalną paszą
123RF Zdjęcie Seryjne

Eksperci wraz z naukowcami zastanawiają się, jak i kiedy Polskę uda się uwolnić od konieczności importu soi GMO zza oceanu. Ustalono, że źródeł białka, które mogłyby zastąpić soję GMO jest wiele, a Polska posiada ich co najmniej kilka. Od dziś można je stopniowo rozwijać.

Każdego roku sprowadzamy około 2,5 mln t soi GMO. To najtańsze i najbardziej dostępne źródło białka, którego używa się do produkcji pasz. Jak przypominają producenci rzepaku, w tym samym czasie z Polski wysyłamy śrutę i makuchy rzepakowe, które trafiają do niemieckiego przemysłu paszowego. Rocznie to nawet 700 tys. t. Ograniczenie eksportu na rzecz krajowego zużycia mogłoby pomóc w zmniejszeniu importu soi GMO. Jak zapowiada minister rolnictwa, na początku roku rozpocznie się publiczna debata na temat innych źródeł białka niż GMO. Pojawi się też opracowany przez resortowy zespół plan wsparcia takiej produkcji.

Z końcem 2018 r. kończy się dwuletnie zezwolenie na import soi GMO. Wygląda na to, że na stole pojawi się kolejny postulat o ponowne przesunięcie terminu wejścia w życie zakazu importu soi, tak żeby po 2018 r. można było używać jej do skarmiania zwierząt. Dokładne wejście w życie zakazu uzależnione będzie od dostępności krajowego białka do produkcji pasz.

Agrobiznes TVP, 4 października 2017