Zgłoś ofertę zakupu
bądź sprzedaży
zboża, mięsa:
wypełnij formularz
lub zadzwoń

42 636-87-38

Zgłoszenie jest bezpłatne

MRiRW

Cotygodniowe informacje
13 kwietnia 2018:ARR

Październik 2017

Kursy walut

USD
3,3881
Euro
4,1724

Kurs średni NBP z dnia
20 kwietnia 2018

Najważniejsze informacje o giełdzie rolnej Rolpetrol

Giełda rolna Rolpetrol istnieje od 1991 roku. Od chwili założenia jej głównym celem jest pośredniczenie w obrocie zbożem i mięsem. Monitorujemy ceny zboża i mięsa, na bieżąco śledzimy rynek skupu zbóż i podajemy zawsze aktualne informacje, których źródłem są między innymi:
- giełdy towarowe
- giełdy spożywcze

Nasza giełda jest przykładem podmiotu budującego zaufanie wśród uczestników obrotu giełdowego - dowodem na to jest każda transakcja przeprowadzana przez nasz doświadczony zespół maklerów. Dodatkowo warto podkreślić, że w ciągu 26 lat naszej działalności wypracowaliśmy sprawdzone procedury, dzięki którym przeprowadzone przez naszą giełdę transakcje są bezpieczne, zaś ryzyko związane z obrotem towarami - zredukowane do minimum. Ten fakt dodatkowo uwiarygadnia nas w oczach naszych partnerów i kontrahentów.

W okresie działalności Giełdy rolnej Rolpetrol zawarto i zrealizowano już kilkadziesiąt tysięcy umów. W giełdowej bazie danych znaleźć można z kolei dziesiątki tysięcy podmiotów aktywnie działających na rynku zbóż, a także na rynku mięsa.

Umożliwiamy Państwu stworzenie autentycznego środowiska bazującego na wzajemnym zaufaniu, którego uczestnicy pozyskują nowe kontakty, współdziałają ze sobą i budują trwałe relacje przynoszące korzyści każdej ze stron.

Z całą stanowczością możemy stwierdzić, że jesteśmy postrzegani jako najbardziej wiarygodne i aktualne źródło informacji cenowej na rynku mięsa i zboża.

Kto uczestniczy w obrocie towarowym na naszej Giełdzie rolnej?

  • producenci zbóż, hodowcy
  • zakłady mięsne, ubojnie
  • zakłady zbożowe
  • wytwórnie pasz
  • zakłady drobiarskie
  • przedsiębiorstwa handlowe
  • eksporterzy i importerzy
30 czerwca 2017

Już nie ma zbóż?

rolnik z kłosami zboża w ręce
123RF Zdjęcie Seryjne

Wegetacja roślin opóźniona jest o 2 tygodnie. Zbiory pszenicy rozpoczną się więc najwcześniej na początku sierpnia. Do tego czasu niedobór ziarna w kraju utrzyma się. Wygląda na to, że w mijającym właśnie sezonie eksport pszenicy sięgnie 3,8 mln t. Porównując do zbiorów tego ziarna w zeszłym roku na poziomie 11 mln t, za granicę wysłaliśmy ponad 1/3 krajowej produkcji. Głównie do Arabii Saudyjskiej i krajów Afryki Płn. Sprzyjał kurs EUR, ale i fakt, że główny eksporter zbóż w Unii – Francja – miała ziarna mniej.

Mimo braku zbóż w Polsce, w sezon wchodzimy jednak z dość wysokimi zapasami poza Europą. Mówi się, że światowe magazyny przechowują jeszcze blisko 740 mln t. Zdaniem ekspertów, spora część zapasów zlokalizowana jest w chińskich magazynach, a to oznacza, że zostaną skonsumowane na miejscu i nie trafią na światowy rynek. Rafał Mładanowicz z Krajowej Federacji Producentów Zbóż mówi, że ceny wyjściowe nie są wysokie, ale są wystarczające. Tymczasem ostatnie szacunki co do zbiorów w Polsce są optymistyczne. Według KFPZ, żniwa zakończą się na poziomie co najmniej 28 mln t, a Instytut Ekonomiki Rolnictwa mówi o produkcji jeszcze o ponad 1,5 mln t wyższej.

Agrobiznes TVP, 30 czerwca 2017