Zgłoś ofertę zakupu
bądź sprzedaży
zboża, mięsa:
wypełnij formularz
lub zadzwoń

42 636-87-38

Zgłoszenie jest bezpłatne

MRiRW

Cotygodniowe informacje
17 maja 2018:ARR

Kwiecień 2018

Kursy walut

USD
3,6686
Euro
4,3022

Kurs średni NBP z dnia
25 maja 2018

Najważniejsze informacje o giełdzie rolnej Rolpetrol

Giełda rolna Rolpetrol istnieje od 1991 roku. Od chwili założenia jej głównym celem jest pośredniczenie w obrocie zbożem i mięsem. Monitorujemy ceny zboża i mięsa, na bieżąco śledzimy rynek skupu zbóż i podajemy zawsze aktualne informacje, których źródłem są między innymi:
- giełdy towarowe
- giełdy spożywcze

Nasza giełda jest przykładem podmiotu budującego zaufanie wśród uczestników obrotu giełdowego - dowodem na to jest każda transakcja przeprowadzana przez nasz doświadczony zespół maklerów. Dodatkowo warto podkreślić, że w ciągu 26 lat naszej działalności wypracowaliśmy sprawdzone procedury, dzięki którym przeprowadzone przez naszą giełdę transakcje są bezpieczne, zaś ryzyko związane z obrotem towarami - zredukowane do minimum. Ten fakt dodatkowo uwiarygadnia nas w oczach naszych partnerów i kontrahentów.

W okresie działalności Giełdy rolnej Rolpetrol zawarto i zrealizowano już kilkadziesiąt tysięcy umów. W giełdowej bazie danych znaleźć można z kolei dziesiątki tysięcy podmiotów aktywnie działających na rynku zbóż, a także na rynku mięsa.

Umożliwiamy Państwu stworzenie autentycznego środowiska bazującego na wzajemnym zaufaniu, którego uczestnicy pozyskują nowe kontakty, współdziałają ze sobą i budują trwałe relacje przynoszące korzyści każdej ze stron.

Z całą stanowczością możemy stwierdzić, że jesteśmy postrzegani jako najbardziej wiarygodne i aktualne źródło informacji cenowej na rynku mięsa i zboża.

Kto uczestniczy w obrocie towarowym na naszej Giełdzie rolnej?

  • producenci zbóż, hodowcy
  • zakłady mięsne, ubojnie
  • zakłady zbożowe
  • wytwórnie pasz
  • zakłady drobiarskie
  • przedsiębiorstwa handlowe
  • eksporterzy i importerzy
14 lutego 2017

Wzrost notowań na giełdach UE

kolba kukurydzy
123RF Zdjęcie Seryjne

Notowania pszenicy poszły w górę o 1% do 171,8 EUR/t. Stawki na CBoT wzrosły w przypadku kukurydzy o 0,5% do 145,5 USD/t, a pszenicy o 2,1% do 163 USD/t.

Amerykański Departament Rolnictwa zredukował szacunki globalnej produkcji pszenicy w sezonie 2016/17 z 752,7 mln t do 748,2 mln t. Światowe zapasy końcowe pszenicy skorygowano w dół z 253,3 mln t do 248,6 mln t. Zmniejszeniu uległa również prognoza zapasów końcowych kukurydzy z 221 mln t do 217,6 mln t w związku z większym zużyciem tego surowca w Chinach. Prognozę zapasów soi również zmniejszono z 82,3 mln t do 80,38 mln t. Tymczasem światowy bilans zbożowy wciąż pozostaje ciężki.

Kiepskie warunki pogodowe w krajach basenu Morza Czarnego miały wpływ na notowania pszenicy. Co więcej, spadły ceny ropy. Ropa Brent na londyńskiej giełdzie kosztowała 56,3 USD/baryłkę w porównaniu do 56,6 USD/baryłkę w tygodniu poprzednim.

Stany Zjednoczone wyeksportowały do Japonii 128 tys. t kukurydzy. Bangladesz kupił 200 tys. t pszenicy z Rosji w cenie 245 USD/t.

Amerykańska pszenica 2SRW na bazie fob Zatoka Meksykańska kosztowała 194,2 USD/t. Pszenica z Francji na bazie fob Rouen była w cenie 173 EUR/t, a pszenica ukraińska na bazie fob porty Morza Czarnego kosztowała 185,5 USD/t.

Utrzymuje się wysokie tempo produkcji amerykańskiego bioetanolu. W pierwszym tygodniu lutego jego produkcja była na poziomie 1055 tys. baryłek na dzień, w porównaniu do 1061 tys. baryłek w tygodniu wcześniejszym. Ponadto spadły prognozy importu do Chin. Zdaniem tamtejszego Ministerstwa Rolnictwa, import kukurydzy w tym sezonie wyniesie tylko 800 tys. t w związku z wysokimi zapasami krajowymi złotego ziarna.

Koszty frachtów wciąż są na niskim poziomie, a to wpływa na spadek cen zbóż transportowanych drogą morską. Wskaźnik BDI wyniósł w zeszłym tygodniu 707 punktów wobec 770 punktów w tygodniu wcześniejszym. Pszenica konsumpcyjna kosztuje obecnie 685 zł/t.

ROL - PETROL Giełda Paliwowo-Rolna, komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł, 14 lutego 2017