Aktualne notowania

Ładuję notowania...

Zobacz wszystkie notowania mięsa lub zbóż.

ARR

Wrzesień 2011

Kursy walut

USD
3,4589
Euro
4,3510

Kurs średni NBP z dnia
25 maja 2012

21 lipca 2008

Rosną ceny rzepaku

Ceny są wysokie, ale powinny być jeszcze wyższe – twierdzą producenci rzepaku. To efekt niższych zasiewów oraz wciąż "podkupujących" nam nasiona rzepaku Niemców.

W pierwszych dniach żniw przetwórcy proponowali rolnikom około 1450 złotych za tonę nasion. To dużo więcej niż rok temu. A i tak ceny powinny jeszcze wzrosnąć.

W zeszłym sezonie rolnicy ze ściany zachodniej sprzedali do Niemiec pół miliona ton rzepaku. W tym roku powinno być podobnie. Po pierwsze dlatego, że niemieccy importerzy zawsze oferowali dobre ceny. A po drugie susza w południowych Niemczech zniszczyła część zasiewów. Jedyną niewiadomą na rynku jest wysokość zbiorów.

Pierwsze prognozy mówią, że w gminach, gdzie panuje klęska suszy zbiory będą mniejsze nawet o 1/3. W skali kraju rzepaku będzie mniej o 13 proc.
Agrobiznes, TVP1, 21 lipca 2008