Aktualne notowania

Ładuję notowania...

Zobacz wszystkie notowania mięsa lub zbóż.

ARR

Wrzesień 2011

Kursy walut

USD
3,4589
Euro
4,3510

Kurs średni NBP z dnia
25 maja 2012

5 czerwca 2006

Komisja pomoże?

Komisja Europejska przestrzega przed eskalacją sporu wokół rosyjskiego embarga na polską żywność. To reakcja na słowa wicepremiera i ministra rolnictwa Andrzeja Leppera, który zapowiedział restrykcje w transporcie unijnej żywności przez polskie terytorium. Bruksela wzywa do rozmów i obiecuje pomoc.

Zarówno polski rząd jak i Komisja Europejska zgadzają się w jednym. Utrzymujące się od 7 miesięcy rosyjskie embargo na polską żywność to problem całej Unii, a nie tylko nasz. Warszawa i Bruksela uważają, że postępowanie Moskwy jest niezgodne z rosyjsko–unijnym traktatem o współpracy z 1996 roku.

 – To stawia znak zapytania nad istnieniem tego porozumienia oraz zasadami współpracy między Rosją, a Unią Europejską jako całością – powiedział Peter Mandelson – unijny komisarz ds. handlu.

Niestety na tym zgoda co do oceny sytuacji kończy się. Zwłaszcza jeżeli chodzi o sposób jej załatwienia. Komisja Europejska przestrzega przed eskalacją konfliktu. Przypomina, że teraz potrzebna jest dobra wola do jego rozwiązania.

Komisja Europejska obiecała pomoc w rozwiązaniu sporu z Rosją. Bruksela chce jak najszybciej doprowadzić do trójstronnego polsko–rosyjsko–unijnego spotkania, na którym wyjaśnione byłyby wszystkie sporne kwestie. Pytanie co się stanie jeżeli rozmowy nie przyniosą skutku, a Bruksela nie będzie miała nic więcej do zaoferowania.

Szacuje się, że polskie firmy przez embargo tracą miesięcznie 60 milionów złotych.
Agrobiznes, TVP1, 5 czerwca 2006