MRiRW
Cotygodniowe informacje
24 maja 2012:
Kursy walut
- USD
- 3,4589
- Euro
- 4,3510
Kurs średni NBP z dnia
25 maja 2012
17 lutego 2006
Świnie zostają
Pikietowali, protestowali, organizowali blokady – ostatecznie jednak muszą pogodzić się z przegraną. Wielka ferma świń – sól w oku mieszkańców podpoznańskich Więckowic – pozostanie. Wojewódzki sąd administracyjny uznał bowiem, że hodowla działa zgodnie z prawem.Mieszkańcy Więckowic liczyli, że sąd administracyjny uwolni ich od smrodu. Ale się przeliczyli. Trudno się dziwić ich rozczarowaniu patrząc na protesty trwające od kilku lat.
W 2001 roku Animex przystosował istniejące tam obory na chlewnie dla prawie dwunastu tysięcy świń, nie mając decyzji z urzędu gminy na zmianę użytkownika budynków.
Mimo dwóch decyzji pozytywnych dla Stowarzyszenia Ekologicznego Ziemi Węckowickiej, ferma działa i działać będzie bo Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił decyzje powiatowego i wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, który nakazał Animexowi przywrócenie budynków do stany sprzed rozpoczęcia hodowli. Przedstawiciele Agri plus nie kryli zadowolenia.
Wyrok nie jest prawomocny, a pełnomocnik Stowarzyszenia Ekologicznego Ziemi Więckowickiej już dziś zapowiedział odwołanie od wyroku.
Mieszkańcom pozostało odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Na dziś niestety nie pozostaje im nic innego jak mieszkać w potwornym smrodzie więckowickiej fermy.
Agrobiznes, TVP1, 17 lutego 2006
