Aktualne notowania

Ładuję notowania...

Zobacz wszystkie notowania mięsa lub zbóż.

ARR

Wrzesień 2011

Kursy walut

USD
3,4460
Euro
4,3576

Kurs średni NBP z dnia
23 maja 2012

6 maja 2003

Pogłębia się niedobór zbóż

Sytuacja jest obecnie zupełnie inna niż przed rokiem czy dwoma, kiedy rynek zapchany był tanim ziarnem, a firmy, które po żniwach prowadziły skup interwencyjny zbóż, ponosiły poważne straty.

Tej wiosny brakuje przede wszystkim zbóż paszowych. Dobre warunki pogodowe w 2002 r. sprawiły, że przeważająca część zebranego i zmagazynowanego ziarna miała parametry jakościowe zbóż konsumpcyjnych. Zapasy paszowej pszenicy i żyta zaczęły się już wyczerpywać na początku roku.

 – Od kilku miesięcy zarówno mieszalnie pasz, jak i gorzelnie kupują żyto konsumpcyjne, bo paszowego nie ma – mówi Andrzej Dębowski z giełdy Rol–Petrol w Łodzi. Także pszenica konsumpcyjna zamawiana jest przez wytwórnie pasz.

Brakuje również jęczmienia oraz owsa, który jest obecnie poszukiwany przede wszystkim przez hodowców gęsi. Sporo jest jedynie kukurydzy, ale i to ziarno podrożało w ciągu dwóch tygodni o 40 –50 zł na tonie. Duże gospodarstwa z Opolskiego czy Dolnego Śląska zgłaszają do sprzedaży kukurydzę po 500 zł za tonę.

Niedobór zbóż i wzrost ich cen to zjawisko typowe dla tzw. przednówka, czyli kilkutygodniowego okresu poprzedzającego żniwa. Ale w ostatnich latach wszyscy odzwyczaili się od takiej sytuacji. W najbliższych tygodniach trzeba się w dalszym ciągu liczyć ze wzrostem cen. Przy tak wysokich notowaniach być może wkrótce opłacalny okaże się import.
Anna Sielanko, Rzeczpospolita, 6 maja 2003