MRiRW
Cotygodniowe informacje
17 maja 2012:
Kursy walut
- USD
- 3,3811
- Euro
- 4,3205
Kurs średni NBP z dnia
22 maja 2012
23 stycznia 2003
Zakłady podpisują umowy z ARR na interwencyjny skup wieprzowiny
W województwie podlaskim 9 zakładów mięsnych podpisało z oddziałem Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie umowy o przeprowadzenie interwencyjnego skupu żywca. Spadek cen udało się powstrzymać, jednak małe przetwórnie wciąż płacą za tuczniki nawet poniżej cen agencyjnych.W nieco lepszej sytuacji są duzi producenci, którzy mają podpisane umowy o kontraktacje z ubojniami. Duże zakłady płacą na poziomie cen ustalonych przez Agencję. Najtrudniej sprzedać żywiec w małych przetwórniach. Tu ceny sa niższe od kosztów produkcji, a i tak rolnicy muszą zapisywać się na społeczne listy.
– Cena jest nieopłacalna, bo wynosi 2,60 zł/kg żywca. Gdyby ten skup nie nastąpił istniałoby ryzyko, że te ceny spadną jeszcze niżej – twierdzą rolnicy.
Zakłady Mięsne PMB w Białymstoku skupiły dotąd w ramach agencyjnego skupu 160 ton żywca. Niezależnie od tego czy zakład kupuje na zlecenie Agencji czy na własne potrzeby, płaci rolnikom jednakową cenę.
Agrobiznes, TVP1, 23 stycznia 2003
