Ceny zbóż, notowania, aktualności

Światowe zboża – niższe prognozy, wyższe ceny

Światowe zboża – niższe prognozy, wyższe ceny

Łagodna zima miała zapewnić rekordy, ale upalny czerwiec i susze, raczej na to nie pozwolą. Ostatnie prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa tną produkcję i windują notowania zbóż na światowych giełdach.

Amerykańscy eksperci zakładają największy spadek zbiorów w Rosji i Unii Europejskiej. O milion ton mniej wyprodukują też Australia, Kanada i Ukraina. W efekcie tegoroczna globalna produkcja pszenicy ma być mniejsza o ponad 9 milionów ton, niż zakładano w czerwcu.

Tak duża korekta sprawiła, że tylko w ciągu jednego dnia notowania pszenicy zyskały 5 procent. Tona w Paryżu jest teraz wyceniana na blisko 180 Euro, a w Chicago przekracza już 195 dolarów.

Świat ma dostarczyć w tym sezonie ponad 770 milionów ton pszenicy. Ale mimo cięć, będzie to nadal sporo powyżej zapotrzebowania, więc i zapasy końcowe mają być w tym roku rekordowe i wynieść o ponad 4% r/r (286,5 mln/t). Dlatego handlowcy są raczej zgodni, że podwyżki na giełdach raczej nie będą długotrwałe i nie powinny znacząco wpłynąć na sytuację na wewnętrznych rynkach.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności