Ceny zbóż, notowania, aktualności

Słabe plony, duże straty

Słabe plony, duże straty

Słabe plony, duże straty. Zachodniopomorscy rolnicy rozpoczęli żniwa. Podkreślają, że tegoroczna susza spustoszyła uprawy, najbardziej rzepak. Na wniosek wojewody, w kolejnych gminach powoływane są komisje, szacujące rozmiary strat. Ich wartość sięga już prawie 120-tu milionów złotych.

W całym regionie kombajny ruszyły na pola. A w stoisławskich młynach kolejek na razie nie ma.

- Do żniw jesteśmy tradycyjnie przygotowani, wszystko jest sprawne. Czekamy na dostawy, bo w tej chwili one są jeszcze rwane. Pojawi się kilka ciągników, za chwilę przerwa, także ten szczyt na pewno jest przed nami - mówi Mirosław Narojek, prezes PZZ w Stoisławiu.

Przedsiębiorstwo, z planowanych w tegorocznym szczycie żniw 40.000-50.000 ton zbóż, kupiło od rolników zaledwie 3000 ton. Głównie jęczmienia ozimego i pszenicy. Jak informuje Mirosław Narojek, pszenica jest bardzo dobrej jakości - zdecydowanie lepszej niż w ubiegłych latach.

Parametry trzyma też jęczmień. Gorzej z rzepakiem, bo potwierdziły się obawy części rolników. Jak mówi Tomasz Kelm, rolnik z Mścic, pierwsze koszenia rzepaku pokazały, że jego plony są o 50% mniejsze. Natomiast w jęczmieniu straty sięgają do 40%.

Przyczyną tej sytuacji jest susza, która kolejny rok dała się we znaki zachodniopomorskim rolnikom. Brak wody i upały, przekraczające miejscami 35 stopni Celsjusza, zrujnowały uprawy.

- Po poprzednim roku, suchym, wyskoczył po prostu jeszcze gorszy. Mało wody w gruncie i do tego jeszcze doszły te wiosenne przymrozki. No jest po prostu źle - podsumowuje Zygmunt Fryczkowski, rolnik z Gąsek.

Z kolei Agnieszka Muchla-Łagosz z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego informuje, że wstępne szacunki wskazują na poszkodowanie przez suszę około 4000 gospodarstw. Co przekłada się na straty w wysokości 118 milionów złotych.

Straty szacują już komisje powołane przez wojewodę. Aktualnie na 113 zachodniopomorskich gmin, działają aż w 90. Zygmunt Fryczkowski ocenia własne straty w uprawach rzepaku na 40% - z planowanych 5 ton, uzyska maksymalnie dwie.

Protokół komisji będzie podstawą do ubiegania się o pomoc. W zeszłym roku rząd przeznaczył na nią 2 miliardy złotych. Przeciwdziałaniu suszy ma służyć program opracowywany przez Państwowe Przedsiębiorstwo Wodne Wody Polskie. Założenia programu zostaną zaprezentowane w połowie sierpnia.

Źródło: "ROL - PETROL" Giełda Paliwowo-Rolna na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności