Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak w górę

Rzepak w górę

Końcówka roku na rynku rzepaku przyniosła podbicie stawek. I na razie zdecydowane obniżki raczej nie wchodzą w grę, bo zima wciąż nie nadeszła, a rzepak na polach rośnie. Poziomem ponad 410 euro za tonę zakończyły 2019 rok notowania rzepaku na paryskim parkiecie Matif i od tego poziomu zaczyna się styczniowe rozdanie. To zdecydowanie wyżej niż w pierwszych dniach zeszłego roku. Wtedy cena nie sięgała 365 euro.

To efekt obaw o tegoroczne zasiewy. Śniegu na polach brakuje, a rzepak rośnie i nie wiadomo jak zareaguje, gdy nadejdzie ochłodzenie. Pewne jest to, że nastał dobry czas dla producentów na sprzedaż nasion lub podpisanie umów.

Dzisiaj mogą sprzedać rzepak nawet o 25 złotych drożej niż pod koniec grudnia. Ceny zeszłorocznych nasion zaczynają się od blisko 1690 zł/t i dochodzą do 1725 złotych za tonę. Wszystko zależy od terminu dostawy. Im dalszy termin, tym cena jest wyższa. Kontrakty zawierane są aż do końca marca.

Można też podpisać bardzo korzystne umowy na nasiona z nowych zbiorów. Tu najwyższa stawka za rzepak z odbiorem w sierpniu, to blisko 1650 zł/t - o 15 złotych za tonę drożej, niż pod koniec zeszłego roku.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności